Zvláštne následky bezprecedentného zákazu bankoviek v Indii

Od udržiavania indických lietadiel pripravených k prevodu hotovosti z mincovní, až po banky klopajúce na dvere náboženských inštitúcií kvôli prístupu k minciam, indická vynaliezavosť je rozsiahla, a to všetko kvôli zákazu hotovosti od premiéra Narendra Modiho.

Indická hotovostná ekonomika bola uvrhnutá do zmätku, pretože Modi počas minulého týždňa oznámil, že 500 a 1000 rupiové bankovky prestanú byť zákonným platidlom a budú musieť byť do konca roka uložené v bankách, nechajúc tak približne sedminu meny v obehu. Ekonómovia hovoria, že v dlhodobom horizonte bude tento krok prínosom, pretože je zameraný na odstránenie daňových únikov a korupcie. Hotovostné peniaze tvoria takmer štvrtinu ekonomiky. V krátkodobom horizonte má najväčší zásah proti praniu špinavých peňazí v dejinách Indie niektoré neobvyklé vedľajšie účinky. Tu sú niektoré nezamýšľané dôsledky.

Obranné lietadlá

Indické obranné lietadlá sú v pohotovosti z dôvodu prepravy hotovosti z mincovní po celej Indii do odľahlých kútov krajiny. Hovorca Centrálnej Banky Indie poznamenal: „V závislosti od naliehavosti, bezpečnosti a nedostupnosti komerčných lietadiel žiadosť o podporu indického letectva je v rámci zaužívaných postupov.“

Bankovky sú zvyčajne dopravované z tlačiarní vo vlastníctve centrálnej banky, do niektorých zo 4000 trezorov po celej krajine, a následne kvôli bezpečnosti do bankových pobočiek v špeciálne postavených nákladných automobiloch s ochrankou. Úradník z Ministerstva financií povedal, že kvôli zákazu museli byť po správach o ich nedostatku v častiach ako Bokar a Jamshedpur nové bankovky prepravené vrtuľníkom z oblasti Patna.

Dopyt po Rolexkách

Po Modiho náhlom oznámení nastal nárast dopytu po luxusných hodinkách, pretože bohatí Indovia sa ponáhľali vykonať nákup drahých tovarov z oblasti luxusu. Jeden obchod s luxusnými hodinkami v severo-západnom Bombaji predal za jeden deň 45 kusov hodiniek značky Rolex. Osoba, ktorá si neželá byť identifikovaná, nakoľko nie je oprávnená komunikovať s médiami, poznamenala: „Dopyt sa vyrovnal predaju, ktorý obchod zvyčajne predá za mesiac, a obchod musel odmietnuť zákazníkov.“

Zlatá horúčka

Hneď po Modiho oznámení sa rozpútala nová zlatá horúčka. Chirag Thakkar, ktorý je riaditeľom veľkoobchodníka so zlatom Amrapali Group z Ahmadabádu v Modiho rodnom štáte Gudžarát, telefonicky uviedol: „Klenotníci, ktorí 8. novembra zavreli obchod, museli behom pár hodín znovu otvoriť a predávali zlato až do 4. hodiny ráno“, … „Zákazníci stáli v radoch s vrecami, kde mali hotovosť. Niektorí klenotníci dokonca museli zavolať políciu, aby davy zorganizovali. Povedal, že zákazníci zaplatili 52 000 rupií za 10 gramov, čo predstavuje takmer dvojnásobok bežných cien.

Návrat dôchodcov

Generálny sekretár asociácie All India Bank Employees – C H Venkatachalam Aibea uviedol: „Štátne banky povolali bývalých zamestnancov k novým provizórnym počítadlám, kde sa zakázané bankovky vymieňali za nové. Zamestnanci bánk pracovali dlhé hodiny bez prestávky, aby sa prechod uľahčil a vláda veriteľom oznámila, aby im poskytli dopravu a jedlo.“

Opustené nákladiaky

Podľa Naveena Gupta, generálneho tajomníka skupiny All India Motor Transport, osem dní po vyhlásení bola zhruba polovica z odhadovaných 9,3 milióna nákladných automobilov mimo cesty, keďže vodiči na cestách opúšťali vozidlá, ako vyčerpali svoju hotovosť. Indické cesty prepravujú zhruba 65 percent nákladu v krajine. Vodiči nemajú dostatok peňazí na jedlo, údržbu nákladných automobilov a platby na hraničných kontrolných miestach. Gupta v e-mailovom vyhlásení uviedol: „Ešte bude trvať niekoľko dní, kým sa situácia znormalizuje.“

Bankomaty

Podľa Navroze Dastura, výkonného riaditeľa pre Indiu a Južnú Áziu z NCR Corp., ktorá zásobuje zhruba dve tretiny strojov v krajine, je pre vyriešenie problému s čerpaním nových peňazí do systému v krajine potrebné rekonfigurovať 220 000 bankomatov tak, aby mohli vydávať nové 500 a 2000 rupiové bankovky, ktoré sa nezmestia do existujúcich zásobníkov. Dastur povedal, že než sa nastavia nové bankomaty, bude to trvať mesiac.

Káva zadarmo

Ako povedal hovorca spoločnosti Starbucks Corp, v Dillí, Bombaji a Bangalúre podávajú ľuďom kávu zadarmo, keďže čakajú mnoho hodín v radoch pred bankomatmi a bankami.

Zdroj: Reuters, Bloomberg