Zlato bude stúpať bez ohľadu na to, kto v USA vyhrá voľby

Bez ohľadu na to, kto v USA vyhrá voľby, naladenie na ceny zlata bude jednoznačne pozitívne.

S týmto vyjadrením prišiel hlavný investičný analytik banky HSBC, so zameraním na drahé kovy – James Steel, ktorý verí, že zlato bude aj naďalej v najbližšom roku rásť a je obzvlášť optimistickým, ak Donald Trump túto kampaň naozaj vyhrá.

Steel vo svojej poznámke pre klientov uviedol: „Okrem ekonomických a finančných udalostí, ceny zlata sú naozaj citlivé na geopolitický a dokonca aj sociálny vývoj.“

„Tieto voľby v USA môžu byť obzvlášť dôležité pri stanovení budúceho vývoja americkej hospodárskej a zahraničnej politiky a tým aj pre ceny zlata, vzhľadom k vážnosti problémov, ktorým toto hospodárstvo čelí (vrátane pretrvávajúceho stagnujúceho hospodárskeho rastu, nerovnosti príjmov, vysokým úrovniam dlhov a nízkej hodnote okolo produktivity), vrátane problémom a výzvam v oblasti zahraničnej politiky.“

Tu je jeho názor na to, čo možno očakávať od víťazstva Clintonovej, čo je neustále považované za najpravdepodobnejší výsledok, ktorý aktuálne vychádza z väčšiny hlavných ankiet:

Takýto výsledok by do značnej miery podporil ich súčasné očakávania pre zlato. Naše pozitívne naladenie je postavené na očakávaniach prostredia s nízkymi úrovniami úrokových sadzieb a obnovením fyzického dopytu, na základe čoho do konca roka 2016 očakávame dosiahnutie ceny 1 400 dolárov za uncu, s priemernou prognózou ceny pre rok 2017 na hodnote 1 275 dolárov za uncu.

Pre koniec roka 2017, sú ich odhady cien zlata v hodnote 1 440 dolárov, s priemernou cenovou prognózou na úrovni 1 310 dolárov za uncu.

Ďalej uviedli: „Pokiaľ vyhrá Clintonová, veríme, že jej obchodná politika a najmä posun k protekcionizmu by znovu potvrdil náš predošlí pozitívny výhľad pre ceny zlata. Ak však na rozdiel od súčasných indikácií pre hlasovania, demokrati taktiež prevezmú kontrolu aj nad Kongresom, potom by USA mohlo čeliť rozsiahlejšej expanzívnej fiškálnej politike. To by mohlo mať ešte väčší vplyv na naše býčie (pozitívne) prognózy roka 2017.

V prípade víťazstva Clintonovej je koncoročná prognóza tohto cenného kovu optimistická, až na cene 1 400 dolárov za uncu, čo z nedávnych úrovní predstavuje nárast o 8,7%.

Avšak, po Trumpovom víťazstve sú ich očakávania pre rast tohto kovu, naklonené ešte väčšiemu zvýšeniu cien:

„Trumpova výhra by pre ceny zlata podľa nášho názoru bola rozhodne býčia, vzhľadom k potenciálu pre zvýšenie protekcionizmu, vyššiemu čerpaniu rozpočtu a geopolitických rizík. Ceny zlata by tak pomerne rýchla mohla vyskočiť až na 1 500 dolárov za uncu a na koniec roka by v prípade Trumpovho víťazstva zostala okolo týchto úrovní. To by mohlo zvýšiť našu priemernú odhadovanú cenu pre rok 2016 na 1 300 dolárov. V roku 2017 by cena zlata mohla ďalej rásť na 1 575 dolárov, s priemernou cenou na úrovni 1 410 dolárov za uncu.“

S menej ako 60 dňami do konca roka, táto prognóza predstavuje masívny nárast cien, až v hodnote 16,5%.

Tieto pozitívne prognózy pre tento kov tak budú zaťažkávacou skúškou pred dlho očakávaným výsledkom volieb, ktoré budú známe už počas tohto týždňa (v stredu).

Áno, máte už iba pár dní na kúpu tohto cenného kovu.

Spotové ceny zlata sa v poslednej dobe pohybovali pri úrovni 1 288 dolárov za uncu. Tým pádom, tak zlato v roku 2016 zatiaľ vzrástlo až o 21,4%.

Zdroj: HSBC, Bloomberg