Zlaté časy bitcoinu sa už skončili. Investovať sa bude do zlata.

Podľa ETF stratégov sa tento rok investori odklonia od bitcoinu a budú investovať do zlata

Zlaté časy bitcoinu sa už skončili.

Kryptomena sa nebola schopná ani za tri týždne dostať nad hodnotu 4 000 dolárov, pritom pred 12 mesiacmi bola jej hodnota viac ako 12 000 dolárov.

Jan Van Eck, generálny riaditeľ Van Eck Associates hovorí, že investori do bitcoinu smerujú k tradičnejšej komodite.

„Myslím si, že bitcoin ukradol dopyt zlatu v roku 2017,“ povedal Van Eck pre CNBC v relácií “ETF Edge ”. „Zaujímavé je, že sme vybrali 4 000 investorov a hlavným investičným cieľom každého jedného z nich je v roku 2019 zlato. Takže zlato stratilo kvôli bitcoinu a teraz je to naopak.“

Od jeho vrcholu v decembri 2017, kedy jeho hodnota bola viac ako 20 000 dolárov, bitcoin zvýšil svoju hodnotu ešte 25 krát. Za ten istý čas narástlo zlato o 4 %. Viac ako rok po dosiahnutí vrcholu sa bitcoin prepadol o 82 %, zatiaľ čo zlato narástlo o 2,5 %.

Tim Seymour, zakladateľ a hlavný investičný úradník spoločnosti Seymour Asset Management hovorí, že v tomto štádiu by bolo veľmi zložité vrátiť sa späť k bitcoinu a odvrátiť sa od zlata.

„Nielenže sme stratili všetku likviditu podliehajúcej komodity, ale v rámci diskusií sa stalo aj oveľa zložitejšie argumentovať o cene a jej uchovávaní, o čom sme často počúvali,“ povedal Seymour v relácií “ETF Edge”. „Zlato si svoju cenu udržuje, o tom niet pochýb.“

Ak akcie zlata tento rok narastú, môže sa tak stať cez ETF so zlatom, hovorí Van Eck. Jeho spoločnosti vytvorila najznámejšie ETF so zlatom: GDX gold miners ETF a GDXJ junior gold miners ETF.

„Akciám sa posledné dva-tri mesiace nesmierne darí. Začínajú perfektne ladiť na trhu,“ hovorí Van Eck. „Väčšina dní v štvrtom štvrťroku, kedy S&P poklesli, sa zlato zvýšilo. Taká pekná súhra v akciách zlata sa mi, ako investorovi, ktorý investície diverzifikuje, veľmi páči.“

Zlato narástlo v štvrtom štvrťroku o 14 %, čo je jeho najlepší výkon od druhého štvrťroka 2016, zatiaľ čo S&P poklesli o 14 %. Výkon zlata sa ale nepreniesol do nového roka a v januári pokleslo o 1 % zatiaľ čo S&P narástli o 6 %.

 

 

Zdroj:  financnenoviny.sk