Zakladateľ Alibaby zdieľa 3 veci, ktoré vám prinesú úspech v podnikaní

Zakladateľ spoločnosti Alibaba Jack Ma vyrastal v Hangzhou v Číne, kde sa po ukončení vysokej školy začal hlásiť do práce. Odmietli ho v 30 spoločnostiach, takže sa nakoniec stal učiteľom angličtiny.

Keď mu v roku 1995 v USA ukázali internet, založil čínsku spoločnosť Alibaba, a to bez akýchkoľvek predošlých skúseností s technológiami či podnikaním. Dnes drží majetok v odhadovanej hodnote 38 miliárd dolárov.

„Myslím si, že každý môže byť úspešný, ak sa naozaj silno posnaží,“  vyhlásil Jack Ma na Viva Tech konferencii v Paríži.

Hovorí tak pre to, lebo sám si touto skúsenosťou prešiel. Spoločnosť Alibaba založil v roku 1999 so svojim malým tímom a takmer žiadnym kapitálom. A dnes? Dnes je Alibaba jedna z najcennejších technologických spoločností na svete.

Tu sú tri kľúče k úspechu v podnikaní, ktoré si podľa Jack Ma nevyžadujú špeciálne vzdelanie a ani peniaze.

Premýšlajte inak – v tom je vaša sila

„Ak sa všetci zhodnú, neobjaví sa príležitosť,“ povedal Ma v Paríži.

„Ak vás ľudia kritizujú, musíte rozmýšľať. A ja som strávil väčšinu svojho času rozmýšľaním o budúcnosti. Ľudia ako ja nemajú peniaze, nemajú technológie, nemajú silné vzťahy, ale v jednej veci sme oproti iným lepší, v tom, ako sa pozeráme na budúcnosť.“

Videnie budúcnosti, ktorú iní nevideli, dalo Jackovi Ma možnosť založiť Alibaba. Keď prvýkrát v USA použil internet, vyhľadal slovo Čína a nič nenašiel. „A tak som povedal kamarátke: Prečo by som neurobil niečo o Číne? A tak sme vytvorili malú a škaredú stránku o Číne,“ povedal Ma. A tak sa začala myšlienka vytvorenia spoločnosti, ktorú dnes poznáme ako Alibaba.

„Ak vašej predstave o budúcnosti všetci veria, nemáte šancu sa presadiť. Ak vám ale verí iba pár ľudí, veríte si vy a svoje predstavy presadíte, to je vaša šanca,“ povedal Ma.

Buďte ako Forrest Gump: Nikdy sa nevzdávajte

Ma sa s odmietnutím stretol veľakrát. „Neprešiel som testom na základnej škole a na strednej som neuspel asi trikrát,“ povedal Ma. „Prihlásil som sa na Harvard – 10 odmietnutí.“

Ale nakoniec Ma úspešne doštudoval vysokú školu v Hangzhou so špecializáciou na výučbu angličtiny. Odmietli ho aj v KFC, kde sa spolu s ním hlásilo do práce 24 ľudí a on ako jediný nedostal miesto. Neskôr neuspel ani ako policajt a ani ako čašník v hoteli.

Odmietaniu sa nevyhol ani po založení Alibaby. Napríklad keď sa v roku 2001 snažil získať kapitál $5 miliónov, investori ho odmietali podporiť. Prišiel však rok 2005, kedy v jeho spoločnosti získal podiel americký priekopník Yahoo, čo firmu Jacka Ma posunulo vpred.

Ako hovorí Ma, kľúčom k úspechu je nenechať sa odradiť odmietnutím.

„Určite nie ste radi, keď vám niekto povie „NIE.“ Dobre sa vyspite a skúste to znovu,“ povedal Ma v Paríži.

Využite zručnosti, ktoré máte

„Neviem nič o technológiách. Neviem nič o marketingu. Neviem nič o právnej stránke podnikania,“ hovorí Ma. „Ale viem toho dosť o ľuďoch.“

Takže to využil. Naučil sa, ako motivovať ľudí vo svojej prvej práci, keď učil angličtinu. Neskôr to preniesol aj do motivovania svojho tímu.

Jack Ma svoju eneregiu sústredil na ľudí, ktorí mu pomáhali budovať spoločnosť. Netrápil sa zbytočne tým, či budú spokojní investori, keďže zistil, že sú to práve oni, kto odíde prví, keď sa objavia problémy.

„Venujte sa svojim zákazníkom. Trávte čas s ľuďmi vo svojom tíme,“ povedal Ma. „Nemíňajte čas na investorov. Nemíňajte čas na svoju konkurenciu. Vyhráte vtedy, keď sa pozriete na svojich ľudí a uvidíte, že sú spokojní. Je to veľmi jednoduché.“

 

Zdroj : svetbohatych.com