Vybuduj si s nami predčasný dôchodok

Podľa svetoznámeho podnikateľa a autora kníh Roberta Kiyosakiho existujú iba 4 legálne spôsoby zarábania peňazí:

  • Zamestnanec premieňa svoj čas na peniaze a pracuje pre niekoho iného
  • Podnikateľ premieňa svoj čas na peniaze, pracuje však sám pre seba
  • Majiteľ firmy podniká a spolupracuje s inými ľuďmi, ktorí mu pomáhajú zarábať
  • Investor využíva svoj majetok, ktorý mu prináša zisk, jeho peniaze pracujú za neho

Drvivá väčšina ľudí patrí do skupiny zamestnancov a podnikateľov. Títo ľudia musia neustále tvrdo pracovať a ich získaná „odmena“ často nie je taká, akú by si za svoju ťažkú prácu zaslúžili.

Predstavuje zamestnanie naozaj istotu?

Zamestnanie považujeme za istotu a podnikanie berieme ako riziko, ktoré sa nám môže vypomstiť. 

Je to však naozaj tak?

Je pravda, že zamestnanie so sebou prináša jednu istotu, nie však tú, ktorú si myslíte. Pri zamestnaní máte istotu, že až do konca vášho života nebudete mať toľko peňazí, koľko by ste chceli.

Je to naozaj to, čo chcete?

Naozaj chcete každý deň tráviť v práci dlhé hodiny a napriek tomu si nemôcť dovoliť to, čo by ste chceli? Možno sa presne v takejto situácii nachádzate a myslíte si, že z nej neexistuje žiadne východisko.

Pamätajte však na to, že východisko existuje vždy.

Myslíme si, že každý človek by mal popri zamestnaní pracovať aj na niečom inom. Zamestnanie považujeme za niečo isté, no aj tak nie je dobré naň staviť všetko a venovať mu všetko úsilie.

Poďme sa na to pozrieť bližšie...

Mať svoj vlastný biznis nemusí byť tak náročné ako si myslíte.

Zamestnanci a podnikatelia musia neustále pracovať, pretože ak by prestali, ich príjmy by sa začali okamžite znižovať. Pre majiteľov firiem a investorov to už však neplatí.

Ako sa teda môžete na takúto pozíciu dostať?

Ak sa chcete stať investorom, musíte mať dostatočný kapitál. Investori využívajú svoj majetok, ktorý za nich pracuje a zarába im ďalšie a ďalšie peniaze. Kvôli vysokým požiadavkám na počiatočný kapitál, nie je táto možnosť vhodná pre každého.

Práve možnosť vlastníctva firmy považujeme za najfunkčnejšiu a najefektívnejšiu, pretože majiteľom firmy sa môže stať ktokoľvek. Existujú totiž 3 podskupiny tohto spôsobu zarábania peňazí:

  • Majiteľ vlastného systému je majiteľ firmy, ktorý všetko vytvára sám. Do podnikania vkladá svoje peniaze, svoj čas a svoje nápady. Táto možnosť je často spojená s vysokými nákladmi a plne závisí na schopnostiach a vedomostiach majiteľa.
  • Majiteľ kúpeného systému je majiteľ firmy, ktorý si systém zakúpi. Stále však do podnikania musí vkladať svoje peniaze a svoj čas. Príkladom tohto typu podnikania je napr. franšíza.
  • Majiteľ zdieľaného systému je človek, ktorý do podnikania vkladá svoj čas a energiu, avšak systém nemusí kupovať, pretože ho zdieľa s ostatnými členmi systému. Takéto systémy sú zvyčajne založené na vzájomnej spolupráci a pomoci.

Iba posledná podkategória, vlastníctvo zdieľaného systému, umožňuje vytvoriť naozaj pasívny príjem. Navyše sa táto forma podnikania dá vykonávať aj popri zamestnaní, na materskej dovolenke, na dôchodku... Dá sa vykonávať jednoducho v každej situácii. Práve v tom spočíva jej krása a jednoduchosť.

 

V ďalšom článku sa dozviete viac o networkingu, ako o najvýznamnejšej forme podnikania súčasnosti.

ROYAL Golden Group a. s.