Venezuela plánuje v týchto dňoch predať SAE 15 t zlata z rezerv centrálnej banky

Venezuela plánuje v týchto dňoch dodať 15 ton zlata z rezerv centrálnej banky Spojeným arabským emirátom (SAE) výmenou za eurá.

Venezuela plánuje v týchto dňoch dodať 15 ton zlata z rezerv centrálnej banky Spojeným arabským emirátom (SAE) výmenou za eurá. Cieľom je zabezpečiť si na najbližšie obdobie financie na dovoz základných potrieb. Uviedol to zdroj z venezuelskej vlády oboznámený s informáciami, ktorý si však neželal byť menovaný.

Podľa zdroja plánuje Venezuela predať do SAE do konca tohto mesiaca 29 ton zlata, pričom s predajom začala v januári, keď do SAE vyviezla tri tony zlata. Vývoz zlata realizovala vláda aj v minulom roku, keď celkovo vyviezla zlato za 900 miliónov USD (783,43 milióna eur).

Socialistický prezident Nicolás Maduro sa v poslednom období dostáva pod stále väčší tlak, aby odstúpil. Spojené štáty medzi prvými podporili predsedu Národného zhromaždenia a opozičného lídra Juana Guaidóa, ktorý sa koncom januára vyhlásil za dočasného prezidenta a požaduje Madurov odchod.

V súvislosti s informáciami o zlate Washington tento týždeň varoval bankárov a obchodníkov, aby sa nezúčastňovali na žiadnych obchodoch spojených s venezuelským zlatom. Vo štvrtok (31.1.) republikánsky senátor Marco Rubio upozornil veľvyslanectvo SAE vo Washingtone, že každý, kto bude prepravovať venezuelské zlato, bude musieť počítať so sankciami zo strany USA.

Zdroj: openiazoch.zoznam.sk