Už to začalo: Banky obmedzujú hotovostné výbery

Nemecko – Niektoré banky obmedzili výbery v hotovosti, po tom, čo bolo z účtov vybrané veľké množstvo hotovosti. Údajne chcú zabezpečiť zásobovanie pre široké obyvateľstvo a chrániť zákazníkov pred „rizikami“

Niektoré banky a sporiteľne zjavne znížili limity na výber hotovosti. Noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung sa odvolávajú na čitateľov, ktorí uvádzajú, že z ich bánk nebolo možné získať sumy 10 000 eur alebo viac. Ako príklad noviny uviedli banky v Hamburgu, Heidelbergu, Stuttgartu a Severnom Porýní-Vestfálsku.

Po zastavení verejnej prevádzky v pobočkách bánk nebolo taktiež možné z bankomatov vybrať viac ako 1 000 eur. Na jednej strane banky uvádzajú ako dôvod obmedzenia bezpečnostné dôvody – čím vyvstáva otázka, či je úlohou banky o tom rozhodovať. Na druhej strane chcú zabrániť nedostatku hotovosti na svojich pobočkách.

Na žiadosť novín Frankfurter Allgemeine Zeitung oznámil Deutsche Sparkassen- und Giroverband-Kochfeld (Nemecký sporiteľničný a žírový zväz Kochfeld), že zväz neposkytol svojim vlastným sporiteľniam žiadne odporúčania týkajúce sa horných limitov pre výber hotovosti. Celkovo je zásobovanie hotovosťou zabezpečené, nedôjde k nedostatkom a potrebná infraštruktúra zostane tiež nedotknutá, uvádza sa ďalej.

Deutsche Bundesbank (Spolková banka Nemecka) v utorok tiež zdôraznila, že jej trezory sú dobre naplnené a ľudia sa nemusia obávať, že by peniaze v hotovosti mohli chýbať.

Zdá sa, že mnohí občania nemajú vieru v zodpovedných. Dopyt po hotovosti v Nemecku bol v tomto týždni do polovice týždňa takmer dvojnásobne vyšší ako v porovnateľnom období predchádzajúceho roka, uviedla v piatok hovorkyňa Bundesbank pre FAZ. Vo štvrtok sa však stúpajúci trend výberov v hotovosti stabilizoval a v piatok sa výbery dokonca znížili, uvádza sa známym upokojujúcim žargónom.

 

Zdroj : hlavnespravy.sk