Úspech je maratón, nie šprint. Týchto 7 vecí robia profesionáli inak

Ak by existoval spôsob, vďaka ktorému by ste si mohli znásobiť šance na úspech, rozhodli by ste sa preň? 

Experti tvrdia, že ak chceme byť v tej najlepšej možnej pozícii, aby sme uspeli, tak sa do toho musíme poriadne oprieť. A to zo všetkých možných strán. Mentálne, fyzicky a tiež emocionálne. Iba jeden tento aspekt bez ostatných fungovať nebude, no pri ich spojení existuje vysoká pravdepodobnosť, že úspech dosiahnete.

S tými najväčšími profesionálmi pracoval počas 12 sezón v New York Yankees aj Dana Cavalea. Dnes funguje ako výkonný konzultant pre profesionálnych športovcov a vysokopostavených manažérov. Tu je 7 každodenných zvykov, ktoré odpozoroval od tých najúspešnejších ľudí:

1. Pracujú efektívnejšie, nie ťažšie. Mnohí z nás veria, že vysoké a náročné tempo práce je optimálnou cestou k úspechu. Ak niečo chceme dosiahnuť, tak sme ochotní obetovať tomu dlhé hodiny potu a driny denne. Cavalea však tvrdí, že profesionáli takto nepracujú. „Keď som bol dieťa, tak mi hovorili, že kým ja som lenivý, tak niekto iný v Dominikánskej republike trénuje. To ale nie je pravda. Derek Jeter a Mariano Rivera sa na ihrisko dostanú vždy ako poslední a ako prví z neho odchádzajú. A predsa sú tí najlepší z najlepších.“

Aby ste dosiahli úspech, musíte sa vyrovnať s jedným nepríjemným pocitom

Pokiaľ pracujete príliš dlho, tak je to menej efektívne, pretože tak zaťažujete svoje telo a riskujete vyhorenie. Odpočinok je pre úspech nevyhnutný. Znižujte tak denne svoju pracovnú záťaž, aby ste dokázali zvýšiť svoj dlhodobý výkon. Úspech je maratón, nie šprint.

2. Pracujú najviac vtedy, keď ich sily dosahujú maximum. Kedy sa vám pracuje naozaj dobre? „Najlepšie fungujem medzi 5:00 a 14:00, takže pracujem počas týchto hodín,“ hovorí Cavalea. Uvedomte si, kedy ste najlepšie sústredení, plní energie a kreatívni. Následne do tohto časového okna vtesnajte dôležitú prácu. „Vyžaduje si to hranice a znalosť vlastných tendencií,“ dodáva.

3. Sú dôslední. „Jeter bol introvert zo stredozápadu, ktorý žil veľmi jednoduchým životom. Tí najlepší hráči sa jednoduchosti držia. Sú to veľmi dôslední ľudia. Nechcú byť populárni len na chvíľu.”

K úspechu vás privedie pevná vôľa. Týchto 7 ranných rituálov vám ju pomôže posilniť

Poznajú svoj talent, a tak sa pri tréningu a návykoch stávajú dôslednými. „Tak to proste je,“ hovorí Cavalea. Ak chcete byť úspešní, tak sa zamerajte na jednu disciplínu a dôsledne rozvíjajte túto svoju zručnosť. Venujte sa jej každý deň a postupom času zaznamenáte progres.

4. Majú podpornú sieť. Ľudia, ktorí sú na vrchole, vedia, že úspech je oveľa ťažší, keď ho máte zvládnuť sami. Čím lepší výkon budete podávať, tým ťažšie prekážky sa pred vami budú objavovať. Na to sa ale môžete vopred dobre pripraviť. Vytvorte si okolo seba vlastný podporný tím. Jeho členov si ale vyberajte rozumne.

5. Veria, že to dokážu. Všetci sme už počuli frázu: „Musíte v to uveriť skôr, ako to dosiahnete.“ Veda nám ukazuje, že viera a presvedčenie v to, že sme niečo schopní dosiahnuť, zvyšuje šance, že sa nám to v skutočnosti aj podarí. Cavalea odporúča  prečítať si knihu The Power of Positive Thinking (u nás dostupné ako Sila pozitívneho myslenia, pozn. red.), ktorú napísal doktor Norman Vincent Peale. Cavalea tento titul označuje za prostriedok, vďaka ktorému môžete zmodernizovať svoje myslenie a podporiť vlastné ciele.

6. Trénujú i fyzicky. Nastavenie mysle je len jedným kúskom skladačky. Pre optimálny výkon sa ale musíte starať tiež o svoje telo. Cavalea hovorí, že každodenným zvykom víťazov je spotiť sa. „Pot zmení váš stav. Zmení to, ako sa cítite. Keď sa potíte, tak to vo vás vytvára viac motivácie. Ak sa budete každý deň potiť, tak vás to nasmeruje presne na tú cestu, na ktorú sa chcete vydať,“ upresňuje. Okrem fyzického cvičenia sú dôležité i relaxačné terapie. Cavalea odporúča tie, pri ktorých budete schopní odbúrať stres a napätie.

7. Vyhradia si čas na zábavu. V prípade, že chcete pracovať optimálne, tak je to jednoducho o rovnováhe. Vytvorte si vo svojom harmonograme priestor na rekreáciu a voľný čas. To pomôže vašej kreativite, schopnosti riešiť problémy a podporí tiež vaše emocionálne blaho. Práci sa venujte v pracovnom čase, následne sa odmeňte aktivitami, ktoré si užívate. Vďaka tomu zostanete motivovaní.

 

Zdroj : forbes.com