Tajomstvá boháčov. Prečo bežní ľudia nedokážu nikdy zbohatnúť?

Bohatí a chudobní sa nelíšia množstvom peňazí, ale spôsobom myslenia.

Steve Siebold, ktorý sa špecializuje na tréningy pre obchodných predajcov zistil, čím sa myslenie bohatých líši od myslenia chudobných. Jeho poznatky nájdete v knihe How Rich People Think (Ako myslia bohatí). Základom bohatstva je podľa neho v prvom rade správne myslenie.

1. Chudobní ľudia si myslia, že PENIAZE sú koreňom všetkého zla. Bohatí si myslia, že CHUDOBA je koreňom zla.

Bežní ľudia veria v to, že boháči sú buď šťastlivci, alebo sú nepoctiví a práve preto sa v nižších sociálnych vrstvách bohatstvo považuje za niečo hanebné, zlé. Bohatí zasa vedia, že bohatstvo im síce nezaručí šťastie, ale urobí ich život oveľa ľahším a príjemnejším.

2. Bežní ľudia veria, že sebeckosť je neresť. Bohatí sú presvedčení, že sebeckosť je cnosť.

Bohatí sa snažia byť šťastnými. Netvária sa, že chcú zachrániť svet. Stredná sociálna vrstva to vníma negatívne, a to jej bráni zbohatnúť. Ak sa neviete postarať o seba, nedokážete sa postarať o nikoho iného. Nikomu predsa nedáte to, čo nemáte.

3. Bežní ľudia sa spoliehajú na šťastenu. Bohatí sa spoliehajú na vlastné sily.

Kým bežní ľudia čakajú, že raz vytiahnu správne čísla v lote a čakajú na náhodu, veľkí ľudia riešia problémy. Bežný človek čaká na Boha, vládu, svojho šéfa alebo príbuzných. To je prístup priemerného človeka k životu, ktorý ho núti premárniť svoj život.

4. Bežní ľudia veria, že cesta k bohatstvu vedie cez všeobecné vzdelanie. Bohatí veria v získavanie špecifických znalostí.

Väčšina najbohatších ľudí nemá plné vzdelanie (vysokú školu), svoje bohatstvo zhromaždili získavaním a následným predajom špecifických znalostí. Kým masy bežných ľudí sú presvedčené, že cestou k bohatstvu sú vysokoškolské tituly a doktoráty, sú uväznené v tomto prístupe, ktorý im bráni nadobudnúť väčšiu sebaistotu. Bohatých nezaujímajú prostriedky, ale len výsledky.

5. Bežným ľuďom sa cnie za starými dobrými časmi. Bohatí snívajú o budúcnosti.

Bohatí ľudia získali svoj majetok a zbohatli pretože neváhali vsadiť na seba a prenášať svoje sny do neistej budúcnosti. Chudobní ľudia si myslia, že ich najlepšie dni sú už za nimi, a že nikdy nezbohatnú, pretože stále zápasia s depresiou a pocitom nešťastia.

6. Bežní ľudia vnímajú peniaze cez emócie. Bohatí vidia peniaze logicky.

Bežný, inteligentný, dobre vzdelaný človek je v neustálom napätí a jeho najväčším cieľom je zabezpečená staroba. Bohatí vnímajú peniaze len ako prostriedok, ktorý im prináša možnosti a príležitosti.

7. Bežní ľudia si zarábajú na živobytie v práci, ktorú nemajú radi. Bohatí robia to, čo ich baví.

Bežní ľudia si myslia, že boháči neustále pracujú, aby zarobili viac a viac peňazí. Ale oni robia len to, čo ich baví a ešte aj vedia ako na tom zarobiť. Stredná trieda berie akúkoľvek prácu, ktorá ju nebaví, pretože potrebuje peniaze a v škole ju učili a celá spoločnosť jej diktuje, že zárobok prichádza len s fyzickým alebo psychickým úsilím.

8. Bežní ľudia si nekladú veľké ciele, aby neboli sklamaní. Bohatí majú radi výzvy.

Psychológovia často radia ľuďom, aby nemali veľké očakávania, aby potom neboli zbytočne sklamaní. Nikto však nikdy nezbohatne bez obrovských očakávaní.

9. Bežní ľudia si myslia, že potrebujú peniaze, aby zarábali. Bohatí používajú peniaze iných, aby zarábali.

Bežné myslenie hovorí, že treba zarábať peniaze, aby ste mohli zarábať ďalšie. Bohatí sa však neboja financovať svoju budúcnosť z vreciek iných. Pre bohatých nie je dôležité, či majú dosť peňazí na financovanie niečoho, ale dôležité je, či to stojí za to.

10. Bežní ľudia si myslia, že trhy sú poháňané logikou a stratégiou. Bohatí vedia, že ich poháňajú emócie a nenásytnosť.

Úspešné investovanie na burze je nielen o šikovných matematických vzorcoch. Bohatí vedia, že základným citom, ktorý poháňa trhy, je strach a chamtivosť a tento faktor využívajú pri svojich obchodoch.

11. Bežní ľudia uprednostňujú zábavu pred vzdelaním. Bohatí to robia presne naopak.

Bohatí ľudia sa učia aj dlho potom, ako dokončia školu. V dome úspešného a bohatého človeka nájdete množstvo kníh, ktoré mu pomáhajú dosiahnuť ešte väčší úspech. Bežní ľudia čítajú romány, časopisy a bulvár.

12. Bežní ľudia šetria. Bohatí zarábajú.

Na rozdiel od bežných ľudí, bohatí rozmýšľajú, čo získajú, ak podstúpia riziko, namiesto toho, aby zachovali to, čo majú.

13. Bežní ľudia majú z peňazí stres. Bohatí majú z majetku pokoj v duši.

Bežní ľudia sú v strese a stále dúfajú, že raz budú mať dostatok peňazí. Ak aj získajú nejaké väčšie množstvo peňazí, opäť zmýšľajú so strachom. Najčastejšie však bežní ľudia hovoria, že veľké množstvo peňazí by nechceli. Každá myšlienka na peniaze im teda spôsobuje stres. Bohatí naopak vedia, že dostatok majetku ich spraví spokojnými.

14. Bežní ľudia žijú nad svoje pomery. Bohatí žijú pod svoje pomery.

Bežní ľudia hneď ako dostanú výplatu na účet premýšľajú, ako by peniaze utratili. Zaplatia bežné účty a to čo im zostane chcú utratiť. Väčšinou utrácajú na veci, ktoré nepotrebujú. Berú si úvery, kupujú drahé dovolenky na splátky a podobne. Naopak mnoho dnes už úspešných a bohatých ľudí si na dlhé roky utiahli opasky, nevyplácali si odmeny a všetky zarobené peniaze investovali do rozvoja svojho biznisu. Tieto roky obety sa im neskôr vrátili v tej podobe, že sa môžu kedykoľvek rozhodnúť isť napríklad na cestu okolo sveta.

15. Bežní ľudia učia svoje deti ako prežiť. Bohatí učia svoje, ako ešte viac zbohatnúť.

Bežní ľudia vedú svoje deti k tomu, aby vyštudovali dobrú školu, našli si dobrú prácu s dobrým platom, vzali si hypotéku, postavili dom a mali rodinu. Bohatí ľudia vedú svoje deti k tomu, aby získavali stále viac a viac vedomostí, ktoré potom využijú pri budovaní úspechu. Vedú ich tak, aby prijímali výzvy a nebáli sa myslieť vo veľkom.

16. Bežní ľudia pristupujú k peniazom opatrne. Bohatí radí idú do rizika.

Bežní ľudia sa boja do niečoho investovať, alebo zariskovať s peniazmi. Radšej investujú do dovoleniek na splátky. Bohatí ľudia majú radi riziko. Investujú a skúšajú z toho vyťažiť čo najviac. Všeobecne platí pre nich, že čím vyššie riziko, tým väčší úspech. Každý biznis je predsa risk.

17. Bežní ľudia nikdy nespájajú peniaze so zdravím. Bohatí vedia, že peniaze môžu zachrániť život.

Bežní ľudia tvrdia, že peniaze nie sú všetko, hlavné je zdravie. Bohatí ľudia majú celoročné členstvo na súkromnej klinike s garanciou 24-hodinového prístupu ku všetkým špecialistom, takže majú istotu, že v prípade akéhokoľvek náhleho problému o nich bude okamžite postarané. Za peniaze si kúpite nielen zdravie, ale aj život. Ako príklad môžeme uviesť bohatého a úspešného Billa Gatesa, ktorý už zachránil množstvo detských životov v Afrike.

18. Bežní ľudia veria, že si musia vybrať medzi rodinou a kariérou. Bohatí vedia, že môžu mať aj jedno, aj druhé.

Bežní ľudia si vyberajú medzi rodinou a kariérou a to tak, že všetok svoj čas a energiu smerujú len do jednej z týchto možností. Bohatí dobre vedia, že je možné vybrať si oboje naraz. Bohatí ľudia nepracujú 18 hodín denne, ale naopak stačí im pracovať len pár hodín a potom sa môžu venovať svojej rodine.

zdroj: headline.sk