Tajné švajčiarske armádne úkryty naplnené zlatom sú rastúcou alternatívou voči vkladom v bankách

Po celé desaťročia bolo Švajčiarsko široko známe pre svoje bankové tajomstvo, čo z neho spravilo najvyhľadávanejší daňový raj pre miliardárov z celého sveta. Ale po viac než 80 rokoch trvania tajomstva sa na základe nových bilaterálnych zmlúv s krajinami z celého sveta, zahŕňajúc aj americký zákon týkajúci sa zahraničného zdaňovania (FATCA), musí súkromný bankovnícky sektor vo Švajčiarsku prijať nové opatrenia, ktoré vyžadujú úplnú výmenu daňových informácií s viac než sto krajinami.

Podľa agentúry Bloomberg to malo za následok obrovský boom pre švajčiarskych prevádzkovateľov súkromných trezorov, ktorých sa nové regulácie v oblasti výmeny informácií na rozdiel od bánk netýkajú. Popravde, tieto tajné, súkromne spravované úschovné trezory umiestnené naprieč Alpami môžu obsahovať hocičo od hocikoho, keďže ich prevádzkovatelia nie sú povinní nahlasovať podozrivé aktivity švajčiarskemu úradu zameranému na boj proti praniu špinavých peňazí.

„Zaznamenali sme nárast v oblasti obchodu so zlatom,“ vraví Wipfli. „Od roku 2008 výrazne vzrástol záujem voči alternatívam k bankovým vkladom.“ Táto firma sa tohto dopytu pevne chytila. Švajčiarsky dátový trezor „je nezávislý od bankového systému či inej organizácie, alebo inštitúcie,“ uvádza spoločnosť Wipfli v prezentácii pre svojich klientov. Táto spoločnosť a jej konkurenti nie sú regulovaní švajčiarskym finančným úradom Finma.

A ani nemusia nahlasovať podozrivú aktivitu švajčiarskym úradom. V minulosti takéto hlásenia naviedli švajčiarskeho prokurátora na začatie vyšetrovania korupcie vo FIFA, svetovej futbalovej asociácii, ako aj viedli k odhaleniu korupčného škandálu v prípade brazílskej spoločnosti Petrobas.

Navyše, americkí občania nemusia podľa zákona FATCA úrady informovať o zlate uloženom mimo finančné inštitúcie. Takže nie je žiadnym prekvapením, že z bývalých 1 000 vojenských úkrytov rozmiestnených naprieč Švajčiarskom sa niekoľko stoviek z nich predalo súkromným osobám, ktoré ich teraz prevádzkujú ako súkromné trezory, kde skladujú zlato najbohatším ľuďom sveta.

„Obchod so zlatom je významnou zložkou švajčiarskej ekonomiky,“ vraví J. Cassara, bývalý špeciálny agent amerického ministerstva financií a autor kníh o praní špinavých peňazí.

„Nie som prekvapený, že sa vo Švajčiarsku nevynakladá väčšie úsilie na monitorovanie zneužívania obchodu so zlatom. Nikomu to v podstate neprekáža.“ V prvej polovici tohto roka sa do Švajčiarska doviezlo 1 357 metrických ton zlata o hodnote približne 40 miliárd dolárov, čo vyplýva zo švajčiarskeho colného úradu, čo tak má namierené k novému rekordu, prekonávajúc ten minulý z roku 2013.

A samozrejme, udržanie tajomstva je pri skladovaní zlata v hodnote miliárd dolárov nevyhnutnosťou. Jeden z prevádzkovateľov trezorov pre Bloomberg povedal, že jeho trezor sa nachádza hneď vedľa súkromnej pristávacej dráhy, čo mu umožňuje rýchly prístup do tohto bývalého vojenského bunkru ukrytého vo švajčiarskych Alpách.

Hlboko v týchto horách vedľa starej odletovej dráhy pre lietadlá ako Gulfstream či Falcon leží obrovský úkryt, ktorý je pravdepodobne jeden z najväčších svojho druhu skladujúcim zlato. Vchod stráži hliadka s nepriestrelnými vestami a oceľové dvere sú zasadené do žuly hory. Po ďalších dvoch oceľových dverách nasledujú ďalšie, vážia 3,5 tony a otvoria až sa po zadaní kódu a oskenovaní očí a tváre. Labyrint chodieb niekedy využívaný armádou je len o niečo ďalej.

Vlastník tohto zlatého trezoru chcel zostať v anonymite, keďže sa obával o bezpečie trezora a tiež toho, že uvedenie mena spoločnosti by mohlo napomôcť zlodejom v hľadaní. Odmietol odpovedať na otázku, do akej miery klientov preveruje, ale vraví, že väčšinu ľudí požadujúcich jeho služby odmietne na základe svojho inštinktu. „Každý nový klient nám prináša väčšiu zodpovednosť. Nechceme žiadne problémy,“ dodáva.

Zdroj: FinancialSense, MarketOracle