Svetový rekord pre mincu vyrazenú v Kremnici: Vydražená za viac ako milión eur

Cena jedinečného kremnického desaťdukátu vystrelila do nebies. Aukcia, ktorá sa konala v piatok (6. novembra) priniesla obrovský záujem o takmer 400-ročnú mincu. Nový majiteľ zaplatil za desaťdukát panovníka Ferdinanda III. 1 140 000 eur.

Desaťdukát získal slovenský investor, ktorý svojou ponukou prekonal záujemcov z ostatných krajín. Pomyselný finálový súboj v dražení zviedol Slovák s investorom z Česka, ktorý nakoniec mincu nezískal. Aukcia organizovaná spoločnosťou Macho & Chlapovič sa kvôli pandémii ochorenia COVID-19 konala bez sálovej účasti, prostredníctvom internetu a telefónov. Už pred samotnou aukciou bolo jasné, že desaťdukát nebude lacnou položkou. Minca vyrazená v Kremnici v roku 1642 mala vyvolávaciu cenu 200-tisíc eur.

„Ide o neskororenesačnú ručnú razbu kladivom z ručne rytého razidla. Tento konkrétny kus sme prvýkrát zachytili v aukcii v Amsterdame v máji 1926. Odvtedy migroval európskymi zbierkami až kým nepristál späť na Slovensku,“ povedal pred aukciou Elizej Macho, spoluzakladateľ aukčného domu Macho & Chlapovič.

Násobky dukátov panovníka Ferdinanda III. sú veľmi vzácne. Dôkazom toho je fakt, že predaj päť a desaťdukátov daného panovníka sme na našom území doteraz nezaznamenali. Desaťročia či storočia však mohli tieto mince ležať v lokálnych šľachtických zbierkach pred rozpadom Rakúsko-Uhorskej monarchie v roku 1918 a následne odišli spolu s ich majiteľmi skôr, ako boli zaznamenané.

 

 

Zdroj : openiazoch.zoznam.sk