Štyri spôsoby, ako môžu lídri získať viac tým, že budú dávať viac

Pomáhať druhým dosahovať ich ciele je jeden z najlepších spôsobov, ako si zaistiť svoj vlastný úspech. Začnite tým, že budete častejšie používať slová „áno“ a „ďakujem“.

Keď Todd Wolfenbarger žil v Seattli, iba zriedkavo narazil na kolegov alebo mentorov v ich „šesťstupňovom“ tíme, ktorí by sa navzájom lepšie poznali. Toddov známy by povedal: „Bob Ratliffe? Poznám Boba. Je jedným z mojich dobrých priateľov.“

Bob bol Toddov šéf. V čase, keď Bob pracoval ako vrchný viceprezident pre firemnú komunikáciu v McCaw Cellular (predchodca AT&T Wireless), bol takisto členom viacerých výborov pre ekonomický rozvoj, vzdelávanie a dobročinnosť. Vyzeralo to, akoby Bob poznal každého, a každý poznal Boba. Mnoho ľudí bolo presvedčených, že sú s Bobom najbližší priatelia.

Počas jeho úspešnej kariéry mu jeho veľkodušnosť a láska k ľuďom pomohla vybudovať si silnú sieť priateľov. Je vždy ochotný pomôcť – dokonca aj vtedy, ak mu to neprinesie žiaden značný úžitok. Ľudia majú skutočne radi jeho spoločnosť a chcú ho mať stále nablízku.

Raz, keď Toddova dcéra prechádzala náročnými medicínskymi zákrokmi, Bob mu zavolal a spýtal sa ho, ako sa má. Akonáhle sa Bob dozvedel o Toddovej situácií, povedal: „Nasadnem na lietadlo a prídem hneď za tebou. Urobím všetko, čo budeš odo mňa potrebovať – odhrniem ti sneh z dvora, skočím do obchodu – len si povedz, čo potrebuješ.“ Autor vedel, že Bob to myslel vážne. Ak by mu nepovedal, nech nejazdí, že to zvládne sám, Bob by si zarezervoval letenku hneď po tom, čo by zložil telefón.

Adam Grant, profesor Whartonskej univerzity, skúmal silu darovania a svoje poznatky zverejnil vo svojej knihe Give and Take. Grant zistil, že v priemere tí, ktorí sa dokážu obetovať, zarábajú o 50 % viac než tí, ktorí nepomáhajú druhým na ceste k ich úspechu.

Stať sa darcom je jedna z najlepších vecí pre podnikateľa, aby si zaistil svoj vlastný úspech. Tu sú 4 spôsoby, ako začať s pomáhaním druhým.

1. Začnite s vykonávaním 5-minútových láskavostí

Grantova kniha cituje internetového podnikateľa Adama Rifkina a jeho „5-minútovú láskavosť“. Stále, keď Rifkina niekto požiada, aby niečo spravil a netrvá to dlhšie než 5 minút, spraví to. Verí totiž, že všetci by mali byť ochotní prispieť týmto malým množstvom času na to, aby niekomu pomohli.

Výskum ukázal, že obetovanie sa pre druhých má ohromný dopad na emocionálne spojitosti vo všetkých druhoch vzťahov. Autor to vyskúšal tiež a nesmierne sa mu to vrátilo – tak ako v osobných, tak aj v pracovných vzťahoch.

2. Snažte sa vyčnieť z davu

Todd momentálne žije v Salt Lake City. Vďaka zľadovateným cestám a neohľaduplným mladistvým vodičom mal tú česť spoznať niekoľko miestnych opravovní karosérií. Väčšina z nich je presne rovnaká. Urobia to, čo majú, v čase a cenách nimi určenými, a tak len môžete dúfať, že vás nevyužijú.

Neplatí to však pre AUTO BODY REPAIR servis (teraz známy ako GERBER AUTO BODY). Ich ľudia robia vždy niečo naviac. Tieto veci vyzerajú jednoducho, ale sú prekvapivo úžasné. Najprv dostanete náhradné auto, kým sa vaše opravuje – a to bez zbytočných otázok. Denne dostávate správy s fotkami vášho vozidla a s popisom štádia pokroku prác na ňom. A ľudia z administratívy vám ochotne pomôžu s vypísaním papierov pre poisťovňu.

Táto spoločnosť robí zo štandardu nadštandard a to práve pridávaním niečoho navyše. Stále, keď Todd potreboval opraviť auto, šiel k nim. Po tejto skúsenosti všade rozprával, ako táto spoločnosť vyčnieva z davu.

3. Hovorte „ďakujem“ každý deň

Toto je myslené doslovne. Pozitívne výhody z príjemného správania sú badateľné, ale je ťažké vidieť ich potenciál v pracovnom prostredí, pokiaľ si to sami nevyskúšate.

Pár rokov dozadu si dal Todd výzvu napísať ďakovný email, uskutočniť ďakovný hovor, alebo poslať niekomu pozdrav každý pracovný deň, po celý jeden rok. Nepodarilo sa mu plniť výzvu každý deň, ale bola splnená na 90 percent. Ďakoval kolegom, šéfom, priateľom, známym, rodine a mnoho ďalším ľuďom. Bola to jedna z jeho najlepších skúsenosti v živote, pretože to malo za následok mnoho neočakávaných konverzácií a prehĺbilo to jeho doterajšie priateľstvá. Skončilo to tým, že dostal omnoho viac, než dal.

4. Vyskúšajte experiment „darovania“

Existuje mnoho spôsobov, ako experimentovať s pomáhaním. Tu je jeden, ktorý fungoval u Todda: Pár krát do roka pozýva nových, mladších členov jeho tímu na raňajky. Raňajky sú zdarma, ale každý z kolegov je požiadaný, aby priniesol niečo – osobné alebo pracovné – s čím potrebuje pomôcť.

Raňajky sa začínajú tým, že každý prednesie, s čím potrebuje pomôcť, alebo ako dokáže pomôcť niekomu druhému. Autor videl, ako si ľudia dokážu pomáhať naozaj so všetkým. Či už išlo o hľadanie nehnuteľnosti, finančné rady, rady ohľadom náročných klientov, lepších stravovacích návykov, zaspávania a o to, ako sa dostať naspäť k svojej láske – hudbe.

Todd je presvedčený, že v tomto štádiu jeho kariéry je osobná sieť kontaktov pre neho tým najhodnotnejším prínosom. Nič vám nezabezpečí sieť kontaktov založenú na priateľstvách, ako to, že sa budete rozdávať druhým. Ako povedal Mark Twain, nikdy nie je nesprávny čas na robenie dobrých vecí.

Pomáhať je správna vec. A Bob Ratliffe? Áno, Todd ho pozná a je jeden z jeho najbližších priateľov.

Zdroj: Fortune, LifeHack