Spartan Race…Team PredaToR príprava…

Spartan Race je najobľúbenejší a jeden z najťažších prekážkových pretekov na svete. Preteky majú viacero úrovní a odlišujú sa predovšetkým svojou dĺžkou a počtom prekážok. Základné pravidlo pretekov je, že súťažiaci nikdy dopredu nevedia presnú trasu pretekov. Jediné čo vedia, sú orientačné parametre podľa úrovne preteku, ktorého sa zúčastnia. Sprint je najkratšia verzia preteku. Meria minimálne 5 km +  a nachádza sa na nej  minimálne 20 prírodných, alebo umelých prekážok, ktoré musí účastník prekonať. Keď sa mu to nepodarí  a prekážku nezvládne, dostane ako náhradu trest v podobe vykonania 30 burpees (angličákov). Spoločnosť ROYAL Golden Group sa rozhodla postaviť na štart pretekov SPARTAN RACE tím v počte minimálne 15 Spartanov, ktorí budú štartovať a pretekať ako Team PredaToR. Rozhodol som sa napísať tento článok ako radu-odporúčanie, kedže som tento pretek už pred rokom absolvoval a radím ho medzi “TOP Experience” v mojom živote. 

Ja som tento pretek absolvoval sám, no tentokrát budem súčasťou fantastického tímu PredaToR, čo aj pre mňa nadobúda úplne iné rozmery.

Podľa mňa, preteky Spartan Race majú 4 fázy:

1. Rozhodnutie

2. Príprava 

3. Preteky

4. Spätná väzba

Ako vo všetkom, aj v tomto je najdôležitejšie rozhodnutie. Dlho som váhal, či sa týchto pretekov zučastním, a bolo to pre mňa obrovskou výzvou. Ale keď že patrím medzi ľudí, ktorí veria myšlienke, že keď chceš od života viac, tak najprv musíš dať viac a že keď chcem, aby bol môj život lepší, tak v prvom rade sa ja musím stať lepším a silnejším. Tak som sa rozhodol a prihlásil som sa a ako som povedal,odmenou mi bol neopakovateľný zážitok, ktorý mi následne nespočetne krát pomohol, či už v súkromnom alebo pracovnom živote. Takže ho odporúčam každému, kto chce dať svojmu životu iný, kvalitnejší rozmer.

Príprava...je veľmi dôležitá a určite ju nepodceňte. Ja som to pred rokom urobil a neodporúčam Vám to. Keď podceníte prípravu, tak reálny život/pretek Vám to 100-násobne vráti. Tentokrát štartujeme ako Team PredaToR. Keď pretekáte ako tím, tak to získava úplne iné rozmery. Musíte byť o 100% silnejší psychicky a aj fyzicky, musíte byť rýchlejší, obratnejší a vytrvalejší, ako keď bežíte sám.

Viete prečo?

Pretože musíte byť pripravený aj za svojich priateľov/kolegov - spolubojovníkov, keď oni nebudú vládať, VY musíte mať viac síl a pomôcť im. Ked si oni nebudú veriť a budú to chciet vzdať, VY musíte mať väčšiu vieru a pomôcť im zvládnuť to. Čo ak by sa Váš partner/priateľ/kolega “zranil” v prvých metroch preteku, nechali by ste ho, aby to vzdal? Ja určite nie, pomohol by som mu a spoločnými silami by sme preteky dokončili, nech by to trvalo akokoľvek dlho a stálo koľkokoľvek síl, ale urobil by som všetko pre to, aby sme cieľovú pásku preťali SPOLOČNE. V tom je tímovosť, aby každý v tíme dosiahol cieľ. Sila tímu je fantastická. Totižto výsledná sila tímu nie je daná súčtom síl jednotlivcov v tíme a sily sa nezrátavajú, ale platí tzv. SYNERGIA. V tíme sa jednotlivé sily jednotlivcov násobia. Spoločnosť ROYAL Golden Group má vo svojom tíme veľmi silné osobnosti, najúspešnejších a najväčších lídrov v segmente s fyzickým investičným zlatom, ako je Michal Pindroch, Petra Pántiková, Rudolf Kováč, či Lydka Sovová, ale spoločne ako tím sme NEPORAZITEĽNÍ..! Preto na to v príprave myslite, že sa pripravujete nielen za seba, ale za všetkých priateľov - spolubojovníkov, a to nielen v príprave na tento Spartan Race, ale aj v reálnom živote...  

“Jeden za všetkých, všetci za jedného.”

Pár praktických rád:

Štartujeme v Sprinte, čo je 5km+, takže odporúčam natrénovať minimálne odbehnutie 10 km, pomerná časť pretekov bude určite “do kopca”. Ja som absolvoval 1,5 km prevýšenie a skoro 3/4 hodiny som bežal “štvornožky”, trénujte “schody”. Nezabudnite na ruky. Veľmi veľa prekážok je zameraných na ruky. Tu je pár prekážok, ktoré nás čakajú:

* šplh na lane

* preskok vysokej steny

* horolezecká stena

* preskok cez oheň

* plazenie pod ostnatým drôtom

* nosenie bremena (až 20kg vrece a úseky cca 400m)

* hod oštepom

* monkey bar (ručkovanie po horizontálnom rebríku)

* prevracanie veľkých pneumatík

* balančná chôdza po kolíkoch

* Hercules (vyťahovanie bremena na kladke)

Pri mnohých prekážkach si môžme pomôcť ako tím, niektoré však musíme zvládnuť sami a keď sa nám to nepodarí, tak ako trest je 30 burpees, ktoré samotné sú veľmi náročné na silu rúk. 

Samotný pretek je fantastický, odporúčam užívajte si jeho každučičký moment. Ja som mal viackrát počas preteku pocit, že to nezvládnem, že je to nemožné. V tej najťažšej chvíli, keď som kľačal v blate, skoro nič som nevidel, vnímal som len svoj dych, bol som na pokraji svojich fyzických síl. A bol som úplne SÁM. Nikto ma nepovzbudil a nikto mi nepodal pomocnú ruku. 

Ten pocit a moment si pamätám do dnes. Akoby sa zastavil celý svet, vnímal som iba seba. Veľmi, veľmi som chcel a začal som pociťovať neuveriteľnú vnútornú silu. Hovoril som si, že to dokážem, že na to mám, že na kolenách určite nezostanem a že to dokážem…

…a VSTAL som a išiel som ďalej, krok za krokom, prekážku za prekážkou. Prestal som vnímať fyzickú bolesť a vtedy som pochopil čo znamená, že

CIEĽ je CESTA a CESTA je CIEĽ.

V živote musíme zažívať ťažké chvíle, aby sme boli silnejší. Silnejší nielen pre seba, ale hlavne preto, aby sme mohli byť oporou, inšpiráciou a pomocnou rukou aj pre ostatných. Verím a viem, že ani tentokrát to nebude jednoduché a vôbec nie ľahké, ale práve preto sa na to neuveriteľne teším, pretože budeme v tom spoločne ako TÍM a viem, že sa môžem spoľahnúť na každého jedného spolubojovníka, na každeho jedného z VÁS, tak, ako sa všetci môžete spoľahnúť na mňa.

SPOLOČNE TO DOKÁŽEME…pretože aj tento pretek je súčasťou Vašej cesty za Vašimi splnenými cieľmi a snami, pretože VEĽKÉ veci sa vybudujú iba veľkými ČINMI…

Ako to myslím?…o tom nabudúce, pretože …

”POCHOPÍŠ AŽ V CIELI..!”

 

Arrroooooo Team PredaToR !!!

autor článku: Marián Nemeš

generálny riaditeľ ROYAL Golden Group a.s.