Rusi už majú vo svojich zlatých rezervách viac ako 90 miliárd USD. Sú najväčším nákupcom zlata na svete

Ruská centrálna banka kupuje aj naďalej zlato vo veľkých objemoch, pričom podľa najnovších údajov, pribudlo v marci len 18,7 ton tohtodrahého kovu. Rusko nakúpilo za 1Q tohto roku, teda v čase od januára do marca celkom 56 ton zlata.

Ruské odhadované zlaté zásoby momentálne predstavujú viac ako 2 170 ton (69 700 000 uncí), čo predstavuje takmer 18% celkových devízových rezerv v krajine (takmer 90 mld. USD). Vyplýva to z verejných údajov ruských federálnych rezerv.

Rusko sa netají, že tieto kroky sú plánom k osamostatneniu sa od amerického dolára s cieľom diverzifikovať rôzne geopolitické riziká svojich devízových rezerv. Súčasťou tejto politiky je aj výrazne zníženie podielu greenbackov, ako sa často nazýva americký papierový dolár, vo svojich devízových podieloch.

V priebehu posledných piatich rokov Rusko kupovalo tento drahý kov v približnom objeme 200 ton ročne, pričom plánuje aj v blízkej budúcnosti tieto objemy udržať.  Rusko je v súčasnosti  piatym najväčším  držiteľom zlata na svete a predpokladá sa, že už tento rok predbehne v objeme zlatých rezerv Francúzsko a Taliansko, ktoré sú na štvrtom a treťom mieste s minimálnym rozdielom, a dotiahne sa tak na druhé Nemecko s objemom viac ako 3,5 tis. ton zlata. USA sú v tejto komodite na prvom mieste s niekoľko násobným predstihom v objeme viac ako 8 tis. ton zlata. Do roku 2010 takmer všetky centrálne banky zlato odpredávali. Od roku 2010 centrálne banky zlato opäť nakupujú vo veľkom a Rusko v tomto nákupe zatiaľ vedie. Najviac zlata v posledných rokoch odpredala Venezuela.

Rusko zároveň výrazne znížilo držbu amerických cenných papierov. Minulý rok centrálna banka v apríli a máji zlikvidovala americké štátne dlhopisy vo výške 81 miliárd USD. Toto číslo sa blíži súčasnej hodnote všetkých ruských zlatých rezerv. Podiel amerických dolárov na devízových rezervách Ruska klesol v roku 2018 zo 46% na 22%, podľa údajov zostavených Bank of America Merrill Lynch.

 

Zdroj : hlavnydennik.sk