Rakúskom otriasa bankový škandál, klienti prídu o veľa peňazí

Pre podvody v účtovníctve Commerzialbank Mattersburg prídu jej klienti o milióny eur.

Rakúsky úrad pre finančný trh zakázal činnosť Commerzialbank Mattersburg. Denník Der Standard dnes informoval, že najväčší klienti burgenlandskej banky prídu o veľa peňazí.

Bankoví regulátori ešte stále len odhaľujú rozsiahle manipulácie, 60-tisíc klientov komerčnej banky si ale musí nájsť novú banku, kam im budú môcť previesť peniaze, ktoré im zostanú po bankrote finančnej inštitúcie.

Prokuratúra odhaduje, že reálne údaje vo finančnej bilancii banky sú o tretinu až polovicu nižšie ako tie, ktoré vykazovala.

Odišiel do dôchodku, banke zakázali činnosť

Aktíva banky predstavujú podľa súvahy 800 miliónov eur, klienti však môžu mať obavy o približne 400 miliónov eur z nich. Regulátor finančného trhu dokonca v piatok, podľa denníka Der Standard, hovoril až o 500 miliónoch eur.

Problémom bolo, že Commerzialbank Mattersburg viedla vo svojom účtovníctve 50- až 60-miliónové zostatky na účtoch v iných bankách, tie sa však v účtovníctve iných bánk nikdy neobjavili.

Banka, ktorej šéfoval Martin Pucher, ktorý zároveň viedol aj miestny futbalový klub v Mattersburgu, pripisovala jej klientom relatívne vysoké úrokové sadzby za ich vklady (okolo 2 %). Pucher po 25 rokoch na čele banky skončil, vo svojich 64 rokoch odišiel v utorok do dôchodku. Bankový škandál prepukol v noci z utorka na stredu.

Vklady do 100-tisíc eur v bezpečí

Podľa Kronen Zeitung je Pucher dlhodobo chorý. V dobrovoľnom vyhlásení však priznal, že vo finančných výkazoch banky mohlo dôjsť k podvodom. Vo vyhlásení však vylúčil, že by sa na týchto podvodoch osobne obohatil.

Burgenlandský krajinský šéf Hans Peter Doskozil sa vyjadril, že nemôže byť reč o tom, že by banka pokračovala vo svojim fungovaní a musí byť zlikvidovaná. Úspory klientov sú zabezpečené do výšky 100-tisíc eur. Obavy o veľké straty však majú veľkí klienti banky.

Dosiaľ je známe, že veľké peniaze v banke mala viedenská technologická firma Frequentis, ktorá sa obáva o 31 miliónov eur a spoločnosť Energie Burgenland o približne 5 miliónov eur.

V banke malo otvorené účty aj približne 1800 dôchodcov. Podľa doterajších informácií sa však o svoje úspory báť nemusia, keďže ich finančné prostriedky na dôchodok boli poistené.

Zločin bielych golierov

Hans Peter Doskozil v minulosti šéfoval burgenladnskej krajinskej polícii. Po škandále s Pucherovou bankou vyhlásil, že nepovažoval za možné, aby sa niekto v takej zodpovednej funkcii dopustil takéhoto trestného činu a ohrozil finančnú existenciu množstva ľudí v spolkovej krajine Burgenland.

„Tento zločin bielych golierov musí byť objasnený do posledného detailu a poškodenie dotknutých osôb musí byť čo najmenšie,“ vyhlásil Doskozil. Pobočky ďalších bánk v regióne, Bank Burgenland a Erste Bank, budú mať teraz najbližšie dva týždne predĺžené otváracie hodiny, aby si tam ľudia mohli otvoriť účty.

Otázne však je, koľkí klienti budú mať teraz záujem o služby bánk po tom, ako ich jedna z nich podviedla.

 

Zdroj : aktuality.sk