Prečo silní ľudia nechávajú pomstu na karmu

„Zistite, v čom ste skutočne dobrí, a začnite v tejto oblasti pomáhať ostatným. Rozdávajte svoj dar, a tak ho získate naspäť. Karma skutočne funguje. V konečnom dôsledku vždy zožnete to, čo zasejete.” – Naval Ravikant

Každý človek v živote zažil nejakú krivdu. Jedného využil vlastný priateľ, druhej bývalý zlomil srdce a veľmi ublížil… V takýchto situáciách ľudia často myslia na to, ako sa pomstiť alebo nejakým spôsobom druhému ublížiť.

Oveľa lepšie je však nechať karmu, nech to vyrieši za vás. Karma je intenzívna vesmírna sila. Silní ľudia sa nesnažia vrátiť úder, ale nechajú karmu, aby túto špinavú prácu spravila za nich.

Ľudia, ktorí majú potrebu odplatiť sa, k sebe opäť pritiahnu karmu a dostanú ďalší úder. Prečo by sme teda mali len tak nečinne čakať, kým odplata príde sama?

Prečo silní ľudia nechávajú pomstu na karmu

1. Pomsta NIE JE sladká

Môže sa nám zdať, že vo chvíli odplaty – alebo tesne pred ňou – je pre nás pomsta veľkým zadosťučinením. No v skutočnosti to tak vôbec nie je.

Mahátma Gándhí raz povedal: Oko za oko a svet bude slepý. Určite je na tom niečo pravdy.

Podľa Karyn Hall, PhD., autorky a riaditeľky (a zároveň majiteľky) 

Centra dialektickej behaviorálnej terapie, „výskumníci aj teoretici sú presvedčení, že pomsta je akýmsi nastolením spravodlivosti a jej hrozba môže slúžiť ako forma ochrany, ako spôsob vynucovania spoločenskej spolupráce.”

Na chvíľočku vám pomôže cítiť sa lepšie, no nezastaví ani nezmaže to, čo sa vám stalo. Silní ľudia v skutočnosti veci preciťujú oveľa intenzívnejšie ako ostatní.

Pomsta u nich môže vyvolať súcit či empatiu voči ľuďom, ktorým sa práve pomstili. To im na lepšom pocite určite nepridá. Skôr naopak. Takže lipnúť na tom, aby sme sa niekomu pomstili, nestojí za to. Nechajte to na karmu.

2. Pomsta vás môže dostať do problémov

Ak vás podviedol partner s inou, určite by ste mu najradšej železnou tyčou rozmlátili auto. Zaručene by to bol (na chvíľu) skvelý pocit… Na druhej strane, skúste sa zamyslieť nad tým, aké by to malo následky.

Nie je dôvod, aby ste si zašpinili ruky. Karma sa určite postará o to, aby mu niekto „pošramotil“ karosériu, alebo aby po ceste na dôležité stretnutie či pohovor dostal defekt.

Nenamočte sa do problémov. Karma to vyrieši za vás.

3. Nie je možné odplatiť sa každému

Keby sme sa mali pomstiť každému jednému človeku, ktorý nám kedy ublížil, nemali by sme čas na nič iné! To by nestálo za to.

„Pomsta je túžba vyrovnať si účty s človekom, ktorý nám ublížil. Pocit hnevu je úplne prirodzený…

Pomsta vás však znižuje na vaše najhoršie Ja a dostáva na rovnakú úroveň s tými zlomyseľnými ľuďmi, ktorými opovrhujete,” hovorí Judith Orloff, M.D., autorka knihy Empath’s Survival Guide: Life Strategies for Sensitive People (Návod na prežitie pre empatov: Životné stratégie pre citlivých ľudí).

Silný človek vie, kedy treba odísť, aj keď sa to môže zdať zo začiatku frustrujúce. Vie však aj to, že karma to druhým všetko spočíta.

Treba sa pohnúť vpred a vyliečiť si rany, nie zamýšľať sa nad tým, ako sa druhému pomstiť. Nezabúdajte, že pre karmu neplatia žiadne časové obmedzenia – postupne si nájde každého, kto vám kedy ublížil.

4. Karma si nájde každého

Vykašlite sa na odplatu… karma sa vám vráti a kopne vás priamo do zadku! Silní ľudia vedia, že to tak je a aj keď by si radi „zgustli“ na tom darebákovi, ktorý im ublížil, nestojí im to za to.

Aj keď je to veľké pokušenie, netreba vysielať do vesmíru ďalšiu negatívnu energiu. Vesmír má neskutočnú silu. S karmou si to netreba pohnevať.

Len zatnite zuby, zdvihnite hlavu a jednoducho odíďte. A nezabúdajte, že „všetko sa raz vráti“.

5. Najlepšou karmou je úspech

Nič netrápi ostatných viac ako váš úspech. Najmä tých, ktorí urobili všetko možné, len aby vás zrazili k zemi. Silný človek vie, že najlepšou karmou je postaviť sa a pohnúť sa vpred.

Vyliečte svoje rany, staňte sa úspešnými a dosiahnite všetky svoje životné ciele – je to tá najúžasnejšia karma, aká existuje. Karma nie je len pre zlých.

Zatiaľ čo ten, čo vám ublížil, prešľapuje na mieste a nedokáže sa pohnúť ďalej, vám dodá karma výnimočnú silu, aby ste dosiahli svoj sen.

Na záver

Nie všetci ľudia veria v karmu. Je to v poriadku. 

Aj keď možno neveríte, že to za vás vyrieši karma a pomstu vezmete do vlastných rúk, skúste porozmýšľať, či by nebolo lepšie vzpriamene vykročiť a sústrediť svoju energiu nie na odplatu, ale na dosiahnutie úspechu.

Nedokážete riadiť a ovplyvňovať skutky druhých, ale svoje vlastné áno. Neexistuje lepšia pomsta ako uspieť pred očami tých, ktorí vás chcú vidieť na kolenách.

 

Zdroj : silavedomia.sk