Prečo práve zlato?

Ľudia sa nás často pýtajú, prečo by vlastne mali svoje ťažko zarobené peniaze investovať do zlata. Pre nás je však náročnejšie nájsť odpoveď na otázku, prečo by niekto vlastne NEMAL investovať do zlata.

Predstavte si, že by ste zdedili krabicu plnú starých bankoviek a krabicu plnú zlatých mincí alebo tehličiek. Ktoré dedičstvo by vás potešilo viac?

Odpoveď je celkom jednoznačná. Zatiaľ čo staré bankovky sú prakticky bezcenné, hodnota zlata neustále rastie, čím rastie aj hodnota vášho dedičstva.

Čím by ste radšej zabezpečili budúcnosť vašich detí? „Kopou“ peňazí alebo dostatočným množstvom fyzického zlata?

Ľudia v západných krajinách, ako napríklad Švajčiarsko, Nemecko či Rakúsko, už pochopili, že investovanie do zlata by nemalo byť iba možnosťou. Malo by byť samozrejmosťou a nutnosťou.

Veríme, že vďaka týmto trom dôvodom sa aj vy uistíte v tom, že do zlata sa naozaj oplatí investovať.

1. Zlato vám umožní diverzifikovať vaše portfólio

Až 70 % Slovákov drží svoje peniaze v bankách a ani sa nezamýšľajú nad tým, že by svoj majetok mohli uložiť aj v lepšej forme. Je však tento spôsob držania majetku výhodný a bezpečný?

Jednoznačne nie.

Vaše investičné portfólio by ste mali diverzifikovať a znížiť tak riziko toho, že v budúcnosti prídete o veľkú časť vášho majetku. Nikdy nie je dobré staviť všetko čo máte na jednu „kartu“.

Zlato je skvelým nástrojom na diverzifikáciu vášho investičného portfólia.

Úspešní ľudia už dlhé roky svoj majetok rozdeľujú na 3 tretiny:

  1. Finančné produkty, bežné účty a hotovosť
  2. Nehnuteľnosti
  3. Zlato

ROYAL Golden Group a. s.

Predstavte si, že by ste všetok svoj majetok držali v eurách, ktoré by zrazu prudko stratili svoju hodnotu. Prišli by ste o všetko. To isté by sa mohlo stať aj v prípade, že by ste všetko čo máte, investovali do nehnuteľností.

Keď však váš majetok takýmto spôsobom rozdelíte na 3 časti, riziko vášho bankrotu bude prakticky nulové.

2. Zlato je skvelý uchovávateľ hodnoty

Ďalším dôvodom, prečo by ste mali tretinu vášho majetku držať v zlate, je to, že práve zlato je najlepším uchovávateľom hodnoty aký vôbec existuje.

Uchovávanie hodnoty sa najlepšie vysvetľuje na veciach, ktoré si za zlato môžete kúpiť.

Pred viac ako 100 rokmi mala 1 unca zlata (31.1g) hodnotu približne 20 amerických dolárov, za ktoré ste si mohli kúpiť najkvalitnejší ručne šitý oblek. Dnes má 1 unca zlata hodnotu viac ako 1200 amerických dolárov, za ktoré si taktiež môžete kúpiť ručne šitý oblek špičkovej kvality.

Čo si však kúpite za pôvodnú hodnotu obleku v dolároch dnes? Čo si v dnešnej dobe kúpite za 20 dolárov? Prakticky nič.

Ďalším príkladom sú autá. V roku 1908 bolo na trh uvedené prvé sériovo vyrábané vozidlo na svete, Ford model T. Toto auto stálo 850 amerických dolárov, čo bolo pri vtedajších cenách rovné približne 42,5 unciam zlata. Toto množstvo zlata má v súčasnosti hodnotu viac ako 50 000 dolárov.

Kúpite si dnes za 50 000 dolárov naozaj kvalitné a luxusné auto? Rozhodne áno.

Kúpite si dnes kvalitné auto za 850 dolárov? Samozrejme, že nie.

Už vidíte aký je v tom rozdiel?

3. Hodnota zlata dlhodobo rastie, zatiaľ čo hodnota peňazí každým dňom klesá

Naši rodičia či starí rodičia si ešte stále pamätajú, že pred zhruba 25 rokmi si mohli postaviť dom za 100 000 Kčs. Aj dnes si za 100 000 postavíte dom, avšak nie 100 000 Kčs, ale 100 000 eur, teda v prepočte viac ako 3 000 000 korún.

Peniaze totiž neustále strácajú svoju hodnotu a znižuje sa ich kúpna sila. Už o rok si za 100-eurovú bankovku nekúpite to, čo dnes. Nehovoriac o tom, akú hodnotu budú mať eurá o 5, 10, 20 či 50 rokov, ak teda vôbec nejakú.

Prečo je to tak?

Peniaze kedysi boli kryté zlatom, vďaka čomu bola ich hodnota stabilná. Avšak, dnes už to tak nie je. Peniaze nie sú kryté vôbec ničím a neustále sú tlačené ďalšie a ďalšie bankovky. V súčasnosti sa tlačí až 80 miliárd eur mesačne. Nemôžeme sa teda čudovať, že hodnota peňazí neustále klesá.

Inflácia rastie a úrokové sadzby na bankových účtoch (bežných aj sporiacich) sú prakticky nulové. Preto sa držať peniaze, či už v hotovosti alebo v banke, naozaj neoplatí.

Ako je na tom zlato?

Zatiaľ čo hodnota peňazí neustále klesá a v dlhodobom meradle sa blíži k nule, hodnota zlata stabilne rastie. Samozrejme, aj hodnota zlata krátkodobo kolíše, avšak dlhodobý trend ukazuje stabilný rast. Napríklad, od roku 2001 sa hodnota zlata zvýšila v priemere o 10 % ročne.

Pri zlate máte istotu, že stále bude mať hodnotu. Pri peniazoch je vašou jedinou istotou to, že ich hodnota bude iba klesať a blížiť sa k nule.

V čom by ste radšej mali váš majetok vy?

Čo by ste radšej zanechali vašim deťom? Krabicu plnú 100-eurových bankoviek, ktorých hodnota bude neustále klesať, alebo krabicu plnú zlatých mincí, ktorých hodnota bude každým rokom vyššia a vyššia?

Myslíme, že odpoveď je naozaj jednoznačná...

ROYAL Golden Group a. s.