Prečo je obrí monetárny stimul centrálnej banky Japonska hrozbou pre investorov

Zúfalá snaha centrálnej banky Japonska (BoJ), udržať japonskú ekonomiku pri živote pomocou stimulov v hodnote biliónov jenov, vytvorila tak akurát rodiace sa monštrum, ktoré je významným rizikom pre investorov, poznamenáva stratég z Charles Schwab & Co.

Jeffrey Kleintop, hlavný globálny investičný stratég spoločnosti Charles Schwab, v pondelok rozprával o zbytočnom a prehratom boji BoJ proti stagnujúcej ekonomike, odkazujúc na hlavných vinníkov tohto boja.

„Nárast japonskej peňažnej zásoby vyvolanej centrálnou bankou, teda množstvo meny priamo vtlačenej do ekonomiky, bol priamo úmerný a porovnateľný s nárastom Godzily, ktorú všetci poznáme z filmov púšťaných v televíziách už 52 rokov, pričom jej veľkosť (peňažnej zásoby) vyvrcholila v roku 2016,“ povedal Kleintop.

Čo sa týka tej filmovej Godzilly, jej najnovšia časť dorazí do kín už koncom tohto roka.

Kleintop poznamenáva, že početné programy kvantitatívneho uvoľňovania, implementované japonskou centrálnou bankou, v posledných rokoch nafúkli peňažnú zásobu tejto krajiny na roveň s USA, ktorej ekonomika je 4-krát väčšia než tá Japonská. A aj napriek objemu nových peňazí v ekonomike je tento boj prehratý, keďže populácia neustále starne.

„Rastúca monetárna zásoba nemala takmer žiaden trvajúci pozitívny účinok, pričom rast ostal mierny, no dalo to za vznik rizikám, ktoré sa dajú prirovnať k príšere, spôsobujúc ťažkú ujmu krajine tým, že sa centrálna banka stala najväčším držiteľom japonských dlhopisov a akcií,“ dodal stratég Kleintop.

Pri tomto tempe nebude mať BoJ aké dlhopisy kupovať už koncom roka 2017, a zároveň je na ceste stať sa najväčším akcionárom vo viac než polovici spoločností zahrnutých v indexe Nikkei 225.

Masívne kvantitatívne uvoľňovanie tejto centrálnej banky dáva za vznik niekoľkým rizikám, pričom spôsobilo napríklad zvýšenú volatilitu na finančných trhoch, či nepokoj na japonskom dlhopisovom trhu. Vlastníctvo akcií centrálnou bankou podľa Kleintopa tiež vyvoláva otázky ohľadom riadenia korporácií.

„Ak sa v budúcnosti rozhodne BoJ zamerať na sociálne či ekonomické ciele a nebude sa chovať ako pasívny investor, náhle zmeny, ktoré by sa mohli v spoločnostiach udiať, nemusia byť v záujme iných akcionárov,“ dodal Kleintop.

Podľa Torstena Sloka, hlavného medzinárodného ekonóma v Deutsche Bank, Japonsko nie je jediné vo svojom márnom boji proti slabnúcemu rastu.

Tento ekonóm na ukážku pridal aj nasledujúci graf, zobrazujúci ako neefektívne bolo kvantitatívne uvoľňovanie celosvetovo.

„Politiky centrálnych bánk príliš dobre nefungujú. Už im navyše došla munícia,“ povedal Slok.

Okrem prvého kvantitatívneho uvoľňovania v USA nemala väčšina nasledujúcich stimulov pôvodný požadovaný efekt. Dodal, že slabý ekonomický rast, a v niektorých prípadoch dokonca aj pokles, je dôkazom, že negatívne úrokové sadzby nefungujú.

„Je načase, aby podporili politici ekonomiku expanzívnou fiškálnou politikou,“ poznamenal Slok.

Dokonca aj USA, ktoré sa na tom zdajú byť lepšie než Japonsko či Európa, budú viac zraniteľnejšie voči šokom, ak bude aktuálna situácia naďalej pokračovať.

Prezidentské voľby v USA by mohli spôsobiť neočakávaný stimul pre ekonomiku, keďže obaja kandidáti, demokratka H. Clintonová a republikán D. Trump naznačili, že chcú zvýšiť vládne míňanie do infraštruktúry.

Slok dodal: „Je to na politikoch.“

Zdroj: The Wall Street Journal, Bloomberg