Poznáte štýl Hygge? Objavte 5 ďalších životných prístupov, ktoré sa vám zapáčia

Každý z nás si určite rád zjednoduší život. A to najmä v dnešnej uponáhľanej dobe, v ktorej ide všetko akosi prirýchlo.

Raz-dva sa necháme vtiahnuť do kolotoča každodenných povinností, pričom strácame to najcennejšie – našu vnútornú pohodu. Našťastie sa to dá zmeniť, a to aj pomocou týchto nezvyčajných životných prístupov. Hoci ich názvy znejú komplikovane, nedajte sa odradiť. Ukrývajú v sebe skutočný poklad.

1. Lagom: Všetko robte s mierou

Žiadny extrém zväčša nič dobre neprinesie. A presne to je aj posolstvo škandinávskej životnej filozofie. Ukazuje, aké dôležité je žiť v rovnováhe. Vďaka tomuto prístupu sa naučíte zbytočne neplytvať. Ak bude vaše srdce pišťať po ďalšej horúcej novinke, ktorá sa objaví v reklame, položte si otázku: „Naozaj to potrebujem?“ Lagom vás môže naučiť ujasniť si, čo skutočne potrebujete, a je toho oveľa menej, než by ste čakali. Tento koncept však v sebe nezahrňuje len veci. Ak si osvojíte jeho pravidlá, ľahšie vytvoríte rovnováhu aj medzi bežnými povinnosťami a relaxom. Pretože nezabudnete dodržiavať zlatú strednú cestu, a to vo všetkom.

2. Ikigai: Objavte svoj skrytý talent

Táto japonská koncepcia hovorí, že každý z nás je v niečom dobrý. Môže to byť záľuba, ktorej ste sa venovali ako deti, alebo ste možno len nedávno objavili to, čo vás baví. Ak v sebe nájdete skrytý talent, podľa Ikigai ho treba rozvíjať. A práve to vás bude napĺňať. Exotický termín v preklade znamená zmysel života. Je to ten dôvod, ktorý vás ráno vytiahne z postele.

3. Gezellig: Obklopte sa ľuďmi, s ktorými vám je príjemne

Tento špecifický životný prístup pochádza z Holandska. Je ďalším dôkazom toho, že najlepšie veci sú zadarmo. Poznáte ten príjemný hrejivý pocit, keď máte vôkol seba ľudí, s ktorými je vám naozaj dobre? Ak áno, tak ste práve na vlastnej koži zažili gezellig. Tento výraz môžeme preložiť ako obklopenie sa príjemnými priateľmi – nemusíte rozoberať seriózne veci, môžete len tak v tichosti sedieť a vychutnávať si vzájomnú prítomnosť. Tu však zďaleka nekončíme. Ak ho chcete do svojho života začleniť naplno, je nevyhnutná ešte jedna vec: Pokiaľ je to aspoň trochu možné, prestaňte sa stretávať s večnými negativistami a kritikmi. Neprinesú nič dobré, len vás ich prítomnosť zbytočne vyčerpá.

4. Friluftsliv: Buďte vždy v prírode

Ak máte radi prírodu, jedinečný nórsky koncept je pre vás ako stvorený. Môžeme ho preložiť ako život na čerstvom vzduchu, ktorý prakticky nepozná žiadne obmedzenia. Priaznivci friluftsliv sú presvedčení, že neexistuje niečo také ako zlé počasie, iba zlé oblečenie. Aj keď prší či fúka vietor, môžete si užiť pobyt v prírode. Táto životná filozofia vás naučí dívať sa na jesenný dážď úplne inými očami. Ukáže vám, že najlepšie si ho užijete práve uprostred diania. Ako deti sme v prírode trávili celé hodiny. Nikdy nie je neskoro na to, aby sme tento zvyk oprášili.

5. Lykke: Šťastie máte ukryté v sebe

Ďalší príjemný spôsob, ktorým si môžete zlepšiť svoj deň. Zatiaľčo štýl hygge predstavuje predovšetkým vonkajšiu pohodu v podobe mäkkých prikrývok či horúceho čaju, lykke ide viac do hĺbky a vraví o vnútornom šťastí. To možno dosiahnuť veľmi jednoducho. Majte radi svojich susedov, doprajte si občas oddych od televízora či internetu a investujte viac do zážitkov než do vecí.

Tieto životné filozofie sú jednoduché a prosté, vďaka čomu sa tešia masovej obľube. Ukazujú, že šťastie je predovšetkým stav vnútorného pocitu. A ten vám nikto nemôže ukradnúť.

 

Zdroj : plnielanu.zoznam.sk