Päť dôvodov, prečo by mala Merkelová zachrániť banku Deutsche Bank

Úpadok Nemeckej najväčšej banky by bol katastrofou pre celú eurozónu.

Má nebodaj nemecká kancelárka A. Merkelová väzby na nejaký hedžový fond?

To je asi najpravdepodobnejšie vysvetlenie na to, čo povedala cez víkend, že nemecká vláda sa nechystá finančne vykúpiť niekedy obrovskú banku Deutsche Bank, ak sa dostane do ešte väčších problémov, na čo reagovali akcie tejto banky ďalším prudkým poklesom. Každý, kto jej akcie predal nakrátko zarobil balík.

Môže to znieť nepravdepodobne. Ale je to menej znepokojujúce než alternatívne vysvetlenie, a to že Merkelová nemá poňatia o tom, ako finančné trhy fungujú a netuší ,koľko škody už teraz spôsobujú rastúce problémy Deutsche Bank na trhoch a ekonomike v Eurozóne.

Nemecko by ale malo čo najskôr vyriešiť tento neporiadok a prestať sa tváriť, že ich to nemusí zaujímať a nečinne sa tak prizerať, ako ich najväčšia finančná inštitúcia klesá ku dnu.

Dôvodom je, že čím skôr problémy tejto banky vyrieši, tým lepšie; tak isto to môže pomôcť zabrániť, aby ďalšie európske banky potrebovali finančnú injekciu; a pretože ak to nespraví teraz, je nepravdepodobné, že by Deutsche Bank prežila ďalšiu recesiu. Takže čím skôr, tým lepšie.

Táto banka čelila rôznym problémom už od začiatku tohto roka. Je ťažké určiť, akého rozsahu tie problémy boli, ale aj ocenenie na akciovom trhu napovedá, že niečo nie je v poriadku. Akcie banky padali po celý rok.

Jej zisky ako aj tržby klesli. Vo februári jeden z výkonných predstaviteľov banky, John Cryan, vyhlásil, že je banka úplne v poriadku, čo zvyknú bankári vravieť vtedy, keď sú vo veľkých problémoch. K tomu ešte prirátajme pokutu vo výške 14 miliárd dolárov, ktorú banke tento mesiac udelilo americké ministerstvo spravodlivosti kvôli pochybnému predaju hypotekárnych cenných papierov. Za starých čias by to vedela jednoducho zaplatiť, ale teraz, keď musí obracať každé euro, si to dovoliť nemôže. Nie je tak žiadnym prekvapením, že vyvstávajú otázky ohľadom jej solventnosti.

Merkelová potom spravila z už zlej situácie ešte horšiu.

Cez víkend magazín Focus zverejnil článok, že vláda sa nechystá banku zachrániť a nebude tlačiť na USA, aby znížili pokutu. Mohli Merkelovej povedať, že výsledok by bol desivý. Od roku 2008 investori či už v pozitívnom alebo negatívnom svetle predpokladajú, že v extrémnych podmienkach vlády podniknú kroky na záchranu systematicky dôležitej banky.

Ak by tak ostala Deutsche Bank napospas osudu, nikto by jej nemohol vyčítať jej neschopnosť prežiť. Jej akcie rapídne klesli a stiahli so sebou celé hlavné burzy. V utorok ráno akcie stále padali.

To bola veľká chyba. Úprimne, Nemecko nemôže len tak odkráčať od problémov Deutsche Bank. A existuje päť dôvodov, prečo by Merkelová napriek jej doterajšiemu postoju mala čo najskôr vyriešiť vzniknuté problémy.

Prvým je, že čím skôr to bude, tým lepšie. Ako sme videli v roku 2008, vo chvíli keď investori začnú pochybovať o dôveryhodnosti bánk, tak je všetko stratené, pričom je jedno či je na tom banka dobre a či nie. Deutsche Bank síce priamo „runu“ na banky nečelí, je k tomu nebezpečne blízko. Existuje veľa argumentov na to, aby sa hocijaké problémy vyriešili čím skôr, no aby sa odsúvali do nekonečna neexistuje dôvod ani jeden.

Po ďalšie, zabraňuje to ďalším záchranám bánk. Táto banka nie je ani zďaleka jedinou, ktorá by čelila problémom. Aj talianske banky spôsobili širokej verejnosti v tomto roku vrásky a mali by byť kapitálovo podporené, čomu ale zabraňuje Nemecko trvajúce na tom, aby stratu niesli investori. Záchrana Deutsche Bank by otvorila dvere na vykúpenie bánk naprieč Eurozónou, čo by výrazne napomohlo oslabujúcej ekonomike tohto kontinentu.

Po tretie, mali by sme sledovať ako dopadnú voľby v USA. Nemecko by malo zatlačiť na USA, aby znížili tú 14 miliardovú pokutu. Amerika nechce finančnú krízu v Európe o nič menej než ktokoľvek iný, takže by mal existovať priestor na vyjednávanie, aj keď by sa to úradníkom z ministerstva spravodlivosti a ich právnikom nepáčilo. Ale bolo by to možné ak bude prezidentom Donald Trump? Hm, nie. Bolo by to ťažké aj v prípade keby vyhrala voľby H. Clintonová. Ale súčasný prezident B. Obama by ešte vo svojich dvoch posledných mesiacoch úradovania mohol vyjednať dohodu.

Po štvrté, Eurozóna potrebuje zdravý bankový systém Nemecka. Nemecký prebytok obchodnej bilancie je neuveriteľných 9% jeho HDP, pričom väčšina z neho pochádza z obchodu so zbytkom Eurozóny. Tieto peniaze sa musia opäť v ekonomike pretočiť, a to sa môže diať iba poskytovaním úverov nemeckými bankami naprieč eurozónou. Silné banky to dokážu, no slabé nie. Ak to takto bude pokračovať, celá Eurozóna upadne naspäť do recesie, a to je posledná vec, čo Nemecko či ktokoľvek iný chce.

A ako posledné, zamyslel sa niekto nad tým, že Deutsche Bank je na míle ďaleko od toho, aby bola schopná sama prežiť pokles ekonomiky? Nemeckej ekonomike sa v poslednej dobe výrazne darilo. Ekonomika celej Eurozóny sa zlepšuje. Navyše ECB (Európska centrálna banka) v obrovskej miere zvyšuje objem peňazí v ekonomike. A napriek tomu všetkému sa Deutsche Bank dostala do problémov. A keď sa ekonomika opäť prepadne, čo sa raz určite stane, bude to oveľa horšie a náročnejšie na záchranu.

Záchrana banky by tak nemala byť nemožná. Merkelová by mala jasne vyhlásiť, že nemecká vláda podnikne všetky potrebné kroky na záchranu Deutsche Bank, ak to bude potrebné. Mala byť tiež zatlačiť na USA, aby znížili pokutu, ako aj dohovoriť manažmentu tejto banky, aby učinili rozhodnutia vedúce k zoštíhleniu a venovali sa najdôležitejším veciam. To by malo stačiť.

Ak by to ale náhodou nestačilo, nemecká vláda by mala kapitálovo podporiť banku a na oplátku v nej získať podiel, tak ako to napríklad urobila Británia s bankou Lloyds v roku 2008. Už len hrozba, že nechá banku napospas osudu, je desivá, a čím skôr si to Merkelová uvedomí a podnikne potrebné kroky, tým lepšie.

Zdroj: The Wall Street Journal, TheGuardian