O úpadku EÚ a odchode Talianska z nej

Nick Giambruno: „Doug, pred pár rokmi ste predpovedali pád Európskej únie. Čo sa odvtedy zmenilo?“

Doug Casey: „No, čo sa zmenilo je, že celá situácia sa ešte viac zhoršila. Čo hrozilo, je teraz za dverami.

Európska únia sa vyvinula, teda skôr zdegradovala, zo systému voľného obchodu medzi krajinami, na obrovskú, dysfunkčnú a rastúcu byrokraciu. Voľný obchod je skvelý nápad. Avšak na takýto obchod zákonné normy vytvárať netreba, veď si to samo sebe odporuje. Pakt voľného obchodu medzi krajinami je na voľný obchod nevyhnutný. Na to, aby sa krajina stala prosperujúcou a slobodnou stačí, aby zrušila všetky dovozné a vývozné clá a kvóty. Pokiaľ ich krajina nezruší, akoby sama na seba uvrhovala embargo, škodiac svojej ekonomike. Pre svoje vlastné dobro by mali mať spoločnosti možnosť obchodovať s kýmkoľvek chcú.

No takto sa k tomu Európania nepostavili. Namiesto toho vytvorili zmluvy o hrúbke telefónneho zoznamu New Yorku, ktorými všetko regulujú. To je problém EÚ. Zmluvy majú byť o voľnom obchode, no v skutočnosti to je niekoho vlastný názor na voľný obchod, regulujúc všetko, čo sa dá. A okrem negatívnych ekonomických dôsledkov to spôsobuje neporozumenie a zmätok v hlave priemerného občana. Z Bruselu sa stal ďalší level byrokracie, držiac sa nad byrokraciami lokálnymi a vládnymi.

Európska únia, sídliaca v Bruseli, je zložená z byrokratov majúcich obrovské platy a nespočetné benefity. Je to presne ten druh ľudí, ktorí žijú vo Washington D.C.

EÚ bola založená so slabými základmi a od začiatku bola odsúdená na neúspech. Tento nápad bol už spočiatku nesprávny, pretože takí Švédi a Sicílčania sú asi takí odlišní ako napríklad Íri a Poliaci. Existujú lingvistické, náboženské a kultúrne rozdiely, ako aj obrovské rozdiely v úrovni kvality života. Umelé politické konštrukcie nikdy nevydržia. EÚ je vhodná pre jej vrchných predstaviteľov v Bruseli, no nie pre priemerného občana.

A okrem toho pôsobí v európskych krajinách ďalšia, odstredivá sila. V Španielsku sa chcú odtrhnúť Baskovia a Katalánci, vo Veľkej Británii chcú Škóti urobiť zo Spojeného kráľovstva už nie tak spojenú krajinu. Je vhodné si uvedomiť, že pred Garibaldim bolo Taliansko zložené z malých vojvodstiev a kniežatstiev, pričom každé z nich hovorilo vlastnou variáciou talianskeho jazyka. To isté platilo pre Nemecko pred Bismarckom v roku 1871.

Pred pár rokmi v Taliansku hlasovalo 89% Benátčanov za odtrhnutie od zvyšku krajiny. Tyrolská oblasť na juhu Talianska, kde 70% ľudí hovorí po nemecky, taktiež naznačuje pohnútky k osamostatneniu sa. Podobné pohnútky sú aj na Korzike a v tucte ďalších oblastí Francúzska. Dokonca aj v Belgicku, srdci EÚ, sú vysoká šance, že sa niekedy v budúcnosti určitá časť obyvateľstva odtrhne.

Pravdepodobnosť, že zostávajúce krajiny v Európe sa v budúcnosti skôr rozdelia, než by mali ostať umelo spojené, sa zvyšuje.

A z čisto filozofického pohľadu, ideálom by nemala byť jedna celosvetová vláda, ktorú by preferovala vrchná elita, ale okolo sedem miliárd malých individuálnych vlád. To by z hľadiska slobody a prosperity bolo oveľa lepšou alternatívou.“

Nick Giambruno: „Ako nedávne referendum v Británii ovplyvňuje budúcnosť EÚ?“

Doug Casey: „Je to začiatok konca. Čo hrozilo, je teraz za dverami. Zo všetkých krajín v EÚ bola Británia vždy asi najodlišnejšou, čo sa kultúry týka. Vstúpili do nej neochotne a neskoro, a nikdy sa vážne nezamysleli nad nahradením libry eurom.

Uvidíme vystupovať z Európskej únie ďalšie krajiny. Ďalšou by mohlo byť Taliansko. Všetky talianske banky sú aktuálne v obrovských problémoch. Kto sa podujme na to, aby ich zachránil? Prispeje zvyšok krajín EÚ stovkami miliárd eur, aby zachránil priemerného talianskeho sporiteľa? Nemyslím si. Je veľká šanca, že sa Taliansko zbaví eura a opustí Európsku úniu.“

Nick Giambruno: „Prečo by to malo zaujímať Američanov?“

Doug Casey: „Tak ako rozpad Sovietskeho zväzu mal pozitívny efekt pre celý svet ako aj Ameriku, to isté platí aj pre rozpad EÚ. Oslobodenie ekonomiky vždy zvyšuje prosperitu, ako aj príležitosti. Čo je dobrým znamením. Takže Američania by sa mali tešiť na rozpad EÚ takmer až tak, ako samí Európania. Nanešťastie, veľa Američanov má obmedzený rozhľad. A Európania sú tak zvyknutí na socializmus, že majú ešte menšie poňatie o ekonomike, než Američania. No stane sa to tak či tak.“

Nick Giambruno: „Aké budú investičné dopady?“

Doug Casey: „Spočiatku zavládne chaos a nepohodlie. Konzervatívni investori nemajú radi vysokú volatilitu na trhoch, no takéto turbulencie sú výhodné pre špekulantov. Je to otázka vašej psychiky a averzii k riziku. Pochopenie psychológie je tak dôležité, ako pochopenie ekonómie. Práve tieto dve veci robia z finančných trhov to, čím sú. Popravde, volatilita je v investičnom svete zdrojom pre príležitosti.

Ľudia sa prirodzene boja neočakávaných rozruchov. Majú strach z každého druhu krízy. Na tom nie je nič zlé. No iba v čase krízy sa nám naskytujú investičné príležitosti. Je potrebné pozrieť sa na svetlú stránku veci a zaujať odlišný postoj, než aký má väčšina ľudí.“

Nick Giambruno: „Ak zaujmete správnu pozíciu, myslíte, že zarobíte veľké množstvo peňazí z pádu Európskej únie?“

Doug Casey: „Áno. Keď EÚ upadne, objavia sa obrovské investičné príležitosti. Ľudia zabúdajú na to, aké lacné môžu byť akciové trhy. Pamätám si na 80. roky, kedy som sa zaujímal predovšetkým o tri trhy na svete: Hong Kong, Belgicko a Španielsko. Všetky tri z nich mali podobné črty. Mohli ste nakúpiť akcie na týchto trhoch za polovicu ich účtovnej hodnoty, za dvojnásobok či trojnásobok ich ziskov, a priemerné dividendové výnosy indexov činili 12-15%, individuálne akcie mali tento výnos často oveľa vyšší, a od tej doby sa dividendy omnoho zvýšili. A ceny akcií vyleteli nahor.

Takže myslím si, že to sa stane aj v budúcnosti. V jednom, viacerých, či dokonca väčšiny svetových, približne 40tich rozvinutých trhoch. Momentálne sa ale nachádzame v celosvetovej bubline. Tá môže nabrať opačný smer. A ľudia zabúdajú, ako lacné môžu byť akcie.

Čakajú nás naozaj ťažké časy. Pravdepodobnosť naskytnutia skvelých investičných príležitostí je obrovská. Teraz ľudia vyhľadávajú akcie s dividendovým výnosom 1% a 30-násobkom ziskov s cieľom nakúpiť ich. V určitý moment v budúcnosti sa tieto akcie budú predávať s 3-násobkom ziskov a dividendový výnos bude 5%, možno až 10%. No vtedy sa ich budú ľudia báť nakúpiť. Popravde, budú v ten moment chcieť zabudnúť, že existujú.

Neverím v časovanie trhu. No myslím, že dáva zmysel počkať, ak sú trhy nenormálne vysoko.

Chaos tvoriaci sa v Európskej únii môže byť dobrým znamením, ak zaujmete správnu pozíciu. Nechcete sa potopiť s ponárajúcim sa Titanikom. Chcete prežiť, takže nasadnete na loď, ktorá vás odvezie do raja. No dovtedy musíte prečkať búrlivý Atlantik, v ktorom sa momentálne nachádzame.“

Od šokujúceho referenda v Británii ubehlo niekoľko mesiacov. V Európskej únii sa čochvíľa dočkáme ešte väčšieho rozruchu, s potenciálne vážnymi dôsledkami na menové a akciové trhy.

Zdroj: TheStreet, FinancialSense