Najhorší scenár sa napĺňa: Na pokojnú penziu zabudnite! Veľká pravda o dôchodkoch...

Tešíte sa na pokojný dôchodok? Zabudnite. Budúci penzisti sa môžu pripraviť na poriadne veľké zmeny. V práci totiž budeme dlhšie, ako sme pôvodne počítali. Vek, kedy odídeme do zaslúženého dôchodku sa bude opäť predlžovať. 

Aj napriek tomu, že pôjdeme na dôchodok neskôr, patríme stále k tým najmladším. Oveľa horším zistením je fakt, že sa tento vek bude z roka na rok stále predlžovať. "Pre budúci rok to bude zvýšenie o 63 dní. Keďže ešte stále nám dobieha stará reforma, čo sa týka odchodu do dôchodku, je potrebné sa informovať na pobočke Sociálnej poisťovne, aby si bol človek istý, či sa tieto zmeny dotýkajú aj priamo jeho," hovorí Michal Stuška z rezortu práce.

Hororový scenár, ktorý sa zrejme bude pomaly, ale isto napĺňať hovorí o prognóze, pri ktorej by terajší 30-roční obyvatelia Slovenska mali pripraviť na najhoršie. Ak by sa totiž vek odchodu do penzie naozaj zvyšoval takýmto tempom, práve tridsiatnici by išli do dôchodku v 70ke. "Takýto systém by nám skolaboval, keby sme ho nejakým spôsobom neupravovali, buď sa bude reálne posúvať ten vek odchodu a zrejme sa bude tiež znižovať miera náhrady mzdy k dôchodkom," opisuje kritickú situáciu analytik SAV Vladimír Baláž.

Napriek tomu stále patríme k tým najmladším, minimálne v Európe. "Špecifikom Slovenska a východnej Európy je, že máme veľa ľudí, ktorí pracovali v priemysle, manuálne a sú fyzicky zodratí. V tých vyspelých krajinách je vek odchodu možno 65 až 67, ale tam pracovali väčšinou v kanceláriách a nemajú to zdravie až také zničené. Toto budeme musieť riešiť buď lepšou zdravotnou starostlivosťou, alebo vyšším počtom invalidných dôchodkov," dodáva Baláž. 

Momentálne je dôchodkový vek 62 rokov a 76 dní. Od januára sa zvyšuje o ďalších 63 dní, to znamená že po oslave 62ky budeme robiť ešte ďalších 5 mesiacov. Odborníčka na sociálne zabezpečenie Ľubica Navrátilová však tento problém nevidí až tak horúci. "Musím povedať, že ľudia panikária. Ročne sa u nás bude zvyšovať vek asi o 60 dní. Uplynie viac ako šesť rokov, kým sa zvýši dôchodkový vek o celý jeden rok. V Nemecku je v súčasnosti dôchodkový vek 65 rokov a postupne sa zvyšuje na 67 rokov. Terajší nemecký dôchodkový vek dobehneme približne za 18 rokov," povedala pre portál pluska.sk

Vie si vôbec bežný smrteľník vypočítať, aký dôchodok reálne bude mať? "Sociálna poisťovňa vedie každému poistencovi individuálny účet a má povinnosť mu ho sprístupniť. Z tohto účtu je možné celkom presne odhadnúť sumu budúceho dôchodku. Len sú na to potrebné vedomosti, ktoré sa neučia v žiadnej škole, ale dajú sa získať štúdiom zákona o sociálnom poistení. Sociálna poisťovňa má problém dodržať termíny na vydanie rozhodnutí o dôchodkoch a neviem si predstaviť, že by jej vznikla povinnosť poskytovať informácie o potenciálnej sume starobného dôchodku," povedala ešte Navrátilová.

zdroj: vcas.sk