Miliardár Ray Dalio: Šetriť peniaze na účte je to najhoršie, čo môžete spraviť. Prečo?

Vzhľadom na chaos na trhu, zvyšovanie tlaku na svetovom trhu a politický zmätok sa môže zdať, že najbezpečnejšie miesto pre vaše financie je sporiaci účet.

Podľa miliardára a magnáta hedžového fondu je držať peniaze na účte veľmi zlý nápad.

„Je to najhoršia vec, ktorú môžete urobiť, aj keď máte najistejší úrok,“ hovorí Dalio pre reláciu CNBC Make it. „Pomaly vykrvácate, pretože ročné úroky sú nižšie ako inflácia.“

Chce tým povedať, že inflácia časom spôsobuje to, že tovar a služby, za ktoré platíte, sú každým dňom drahšie vzhľadom na hodnotu dolára vo vašej peňaženke. Podľa posledných dostupných údajov z inflačnej kalkulačky BLS, by napríklad v septembri 2018 bolo potrebné našetriť 1 495 dolárov na nákup, za ktorý by ste v januári 2000 zaplatili 1 000 dolárov.

Z dlhodobého hľadiska je inflácia ešte silnejšia. Podľa inflačnej kalkulačky by ste v septembri 2018 potrebovali 10 742 dolárov na nákup, za ktorý by ste v januári 1950 dali 1 000 dolárov.

Dalio zdôrazňuje, že aj napriek úrokom, ktoré vám pribúdajú k odloženým peniazom v banke, je ich výška príliš nízka, aby sa vyrovnala negatívnemu dopadu inflácie.

„Vložte peniaze na sporiaci účet, alebo na krátkodobý depozitný účet a pozrite sa, aké úroky dostávate v porovnaní s úrovňou inflácie,“ vysvetľuje Dalio, zakladateľ Bridgewater Associates. „Uvidíte, že po vyrovnaní daní budete pod úrovňou inflácie. To znamená, že výška daní sa rovná rozdielu. Takže nemôžete zachovávať svoje peniaze v hotovosti. Ak si myslíte, že je to bezpečné, máte zlý uhol pohľadu, je to stratégia, ktorou určite stratíte.“

Práve teraz je národný priemer úrokovej miery na sporiacich účtoch približne len 0,09 %, vyplýva to z údajov spoločnosti Bankrate. Index spotrebiteľských cien, ktorý meria infláciu, sa len za posledný rok zvýšil o 2,7 %.

Dalio hovorí, že držaním peňazí na účte zaručene stratíte, preto by ste mali svoje úspory využiť skôr na investície. Vtedy budú vaše úspory rásť, aj keď budete spať.

„Z dlhodobého hľadiska budú akcie výnosnejšie, dlhopisy ziskovejšie a nehnuteľnosti budú mať väčšiu hodnotu ako peniaze,“ vysvetľuje. Na trhu neexistuje žiadna záruka, napriek tomu od roku 1928 až do 2017 vyprodukoval index S&P 500 priemerný ročný výnos vo výške 9,8 %.

„Ľudia so skvelými myšlienkami vytvárajú produktivitu a získavajú za to peniaze,“ vysvetľuje Dalio. Je lepšie investovať do produktivity, než do nej neinvestovať, pretože inak vaše peniaze stratia kúpnu silu.“

Zdroj : financnenoviny.sk