Kedy je lepšie povedať áno a kedy naopak nie? Naučte sa rozpoznať to!

Niekedy sa zdá, že informácie, ktoré čítame alebo sa o nich dozvedáme, si navzájom protirečia. Zatiaľ čo na jednej strane sa nás snažia presvedčiť, aké dôležité je povedať áno, na strane druhej zas to, že sa konečne musíme naučiť povedať nie.

Kde je ukrytá zdravá hranica medzi týmito dvoma slovíčkami, ktoré stoja absolútne na opačných póloch? Podstatné je uvedomiť si, čo vlastne chceme. Tak sa v sebe lepšie vyznáte, čo bude nakoniec hrať len vo váš prospech. S našimi radami sa vám to určite podarí:

Povedzte nie a buďte si vedomí vlastnej hodnoty

V dnešnej dobe chýba mnohým ľuďom asertivita. Stále máme pocit, že musíme všetkým vyhovieť, a to aj za cenu vlastného sebaobetovania. Ak sa nenaučíme povedať nie, čoskoro nás budú ľudia zneužívať. Spoľahnú sa na to, že hocikedy za nich bez problémov preberieme povinnosti. Ako hovorí Paulo Coelho: „Keď poviete ÁNO ostatným, uistite sa, že sami sebe nehovoríte NIE.“

Ak máte naozaj pocit, že niečo, čo sa od vás vyžaduje, už výrazne prekračuje vaše limity, nebojte sa dať zápornú odpoveď. Neodmietate ňou druhého človeka, len dávate najavo, že váš čas je rovnako dôležitý, ako ten jeho, a vy si určujete, čomu ho chcete venovať. Pretože ide o zdroj, ktorý nikto z nás nemôže obnoviť.

Naučte sa rozpoznať, čo chcete

Ak sa neviete rozhodnúť, položte si zopár kontrolných otázok:

-Čo sa stane, ak to odmietnem?
-Je to pre mňa dôležité?
-Nie je to v rozpore s mojimi morálnymi hodnotami?
-Ako ma to ovplyvní?

Takýmto spôsobom si ľahšie uvedomíte, čo vlastne chcete. Pokiaľ neustále bojujete s časom, máte problémy dodržiavať termíny a je toho na vás veľa, zobrať si na plecia ďalšie činnosti len preto, že vás niekto poprosil, by bolo bláznovstvo. Nechoďte proti seba a pokúste sa povedať nie. Dokonca aj svojim blízkym, deťom či susedom. Samozrejme, zdravá asertivita neznamená, že automaticky budete odmietať hocijakú žiadosť o pomoc. Avšak mali by ste to robiť z vlastného presvedčenia a nie preto, že ste sa ocitli pod emočným tlakom.

„Dlho som pomáhala svojím deťom. Ak ma poprosili o pomoc, dokázala som všetky svoje plány presunúť na druhú koľaj. Tak som pomaly ale isto prišla o všetkých priateľov, ktorí vedeli, že vždy dám prednosť deťom. Preto som sa rozhodla zmeniť to. Vnúčatá strážim rada, ale svojim deťom dokážem povedať aj nie. A to najmä vtedy, keď mám naplánovaný program,“ tvrdí Marta, ktorá si uvedomila, aké dôležité je nezabúdať na seba.

Áno vás naučí vyjsť z komfortnej zóny…

Vedieť povedať v správny okamih áno, je tiež umenie, ktoré stojí za to si osvojiť. Máte sen, na ktorého realizáciu ste nikdy nemali čas? Neodkladajte ho na potom, pretože potom už nikdy nemusí prísť. Vyjadrite súhlas novým skúsenostiam a zážitkom. Láka vás jazda na koni? Nájdite si trénera, ktorý vám ukáže, ako na to. Túžite si konečne sadnúť za volant? Prihláste sa do autoškoly. Človek nikdy nie je dosť starý na to, aby išiel za svojim cieľom.

„S manželom sme mali malú rodinnú firmu. Neoddeliteľnou súčasťou našej práce bolo aj rozvážanie tovaru. Manžel však nečakane zomrel na infarkt. Nemohla som si dovoliť platiť taxikára a prepravovanie tovaru autobusom som si tiež nevedela predstaviť. Tak som sa v 60- ke rozhodla urobiť si vodičský preukaz. Nešlo to jednoducho, no nakoniec sa mi to podarilo. To, že dokážem šoférovať, ma však neskutočne oslobodilo,“ tvrdí Kamila, ktorá sa rozhodla prekonať svoj strach.

…a ukáže nové možnosti

Slovíčko „áno“ vám otvorí dvere k novým možnostiam. Vďaka nemu spoznáte zaujímavých ľudí a rozšírite si obzory. Nie všetky budú príjemné a pozitívne, no aj vďaka takým ľahšie pochopíte, že každý problém môže byť iba skvelou výzvou a dôležitým stupienkom v osobnom rozvoji. Možno budete neistí, budete mať obavy, ale podstatné je, že ste neostali iba stáť na mieste. Ak túžime po zmene, sami musíme urobiť krok vpred.

 

Zdroj : plnielanu.zoznam.sk