Investovanie do zlata je v súčasnosti najlepšou príležitosťou na trhu

Jedným z prístupov k investovaniu je metóda v angličtine nazvaná „barbell“ teda činka. Tá sa skladá z toho, že prostriedky sú rozdelené na polovicu a jedna z nich je investovaná napr. do dlhopisov so splatnosťou 30 rokov a druhá do krátkodobých dlhopisov so splatnosťou menej ako rok, pričom žiadne prostriedky nie sú alokované pomedzi dané extrémne obdobia. Ďalšou možnosťou je na jednej strane dlhodobé investovanie do pasívnych indexových fondov a akcií hodnotových firiem vyplácajúcich dividendy a na druhej strane vykonávanie veľkých špekulatívnych obchodov.

A jedným z takýchto špekulatívnych rizikových obchodov s potenciálnym krátkodobým vysokým výnosom je určite zlato.

Na úvod ale malé upozornenie: investovanie do zlata má veľa výhod ako aj nevýhod a veľa ľudí je skeptických pokiaľ ide o tento vzácny kov. Niektorí dokonca považujú za absurdné označenie zlata ako „bezpečného prístavu“ kvôli jeho vysokej volatilite; od vrcholu spred piatich rokov klesla jeho cena o 30%, zatiaľ čo akciový index S&P500 vyletel o 85%. Zároveň je ale nezmysel investíciu do zlata hneď odsudzovať či prirovnávať k hazardu alebo k nákupu akcií malých firiem.

Zlato je jednoducho typ investície a tak by naň aj malo byť hľadené, berúc do úvahy tržné a makroekonomické prostredie.

Ako aj iné investície, tiež je rizikové, no pohľad na zlato ako ochranu voči každej kríze či prepadu za každých okolností tiež nemusí byť správny.

Môže mať nakročené k výrazným pohybom smerom nahor koncom roka 2016 až začiatkom roka 2017, aj napriek tomu že rizikovosť akcií aktuálne mierne klesá.

Je pravda, ak si myslíte, že zlato so sebou prináša riziko. No na žiadnom trhu nezískate výnos bez podstúpenia rizika a už vôbec nie na tomto.

Nižšie je zhrnuté, prečo by ste mali zvážiť zlato ako investíciu ak máte nateraz plné zuby akcií a dlhopisov.

Fed – americká centrálna banka

Nejde len o nedostatok zvyšovania úrokových sadzieb. Americký výbor pre otvorený trh vo vyhlásení naznačil, že pravdepodobnosť budúceho zvyšovania úrokových sadzieb sa znižuje. Už po zverejnení podobného vyhlásenia tohto výboru v júni 2015 sa spustila vlna kritiky ohľadom predpovedí jednotlivých členov výboru na ich očakávanú výšku úrokových sadzieb, ktoré boli údajne príliš agresívne, pričom na koniec roka 2016 očakávali sadzby na úrovni 1,625% a 2,875% na konci roku 2017. Teraz je jasné, že predstavitelia Fedu ani zďaleka neberú zvyšovanie sadzieb vážne, čo môže tlačiť na dolár a podporiť infláciu – veci, ktoré majú na zlato priaznivý účinok.

Averzia k riziku

Treba poznamenať, že Fed to nemal ľahké, keďže by bol kritizovaný či by sadzby zvýšil aj či by nezvýšil. Ak by sadzby zvýšil, investori by sa obávali, aký by to malo vplyv na akcie, hlavne na tie prekonávajúce maximá. Sadzby ale nezvýšili a tak sa niektorí obávajú, že obnova ekonomiky nie je taká ružová ako sa zdalo.

Ešte horšie môže byť, ako poznamenáva Rex Nutting, kde existuje riziko, že Fed je už teraz pozadu, nevidí prehrievanie ekonomiky a nerobí žiadne rozhodnutia. To sa ešte mieša s neistotou na akciovom či dlhopisovom trhu, a všade inde.. a neistota zvyčajne vedie investorov k zlatu.

Zlato je obľúbené medzi veľkými investormi

Nevraví sa tu o ľuďoch ako Jim Grant, ktorý je presvedčený o raste ceny zlata, čo presadzoval celý čas odkedy zlato padalo zo svojho maxima a stále názor nezmenil. Hovoríme o ľuďoch ako Jim Rogers, legenda v oblasti komoditných trhov, ktorý mal dosť negatívny výhľad na cenu zlata v roku 2013, kedy zlato strácalo na hodnote. V rozhovore pre magazín Barron´s nedávno povedal: „Predtým, než sa to (aktuálna situácia na finančných trhoch) skončí, vyletí zlato prudko nahor a samo sa tak možno dostane do bubliny.“

Aj ďalší majú podobný, no nie tak dramatický názor na ďalšie smerovanie ceny zlata; vedúci oddelenia investovania do zlata v spoločnosti State Street Global Advisors nedávno dal ako cieľovú cenu zlata 1 400 dolárov za uncu na konci tohto roka, čo od aktuálnej ceny predstavuje nárast o ďalšie 4%; banka UBS zvýšila svoju krátkodobú predpoveď ceny zlata na 1 400 dolárov za uncu toto leto, ešte pred najnovšími vyhláseniami Fedu o pravdepodobnom nezvýšení sadzieb a investičná banka Bank of America Merill Lynch v podobnom čase zverejnila cenovú predpoveď zlata na 1 500 dolárov za uncu. Ak je každý tak presvedčený o ďalšom cenovom vývoji zlata, možno to stojí za zamyslenie.

Dolár

Samozrejme, väčšina vyššie uvedeného má na dolár taký vplyv ako na zlato. Odkedy Fed prvýkrát zvýšil sadzby minulý december, dolár výraznejšie oslabil s miernymi kolísaniami napríklad koncom júna po referende v Británii. Ak Fed prekvapí v ďalších týždňoch či šokuje svet zvýšením sadzieb už v novembri, všetko sa obráti. Výrazne by tak mohli oslabiť hlavné meny ako euro či japonský jen.

Ale je vysoko nepravdepodobné, že by guvernérka Fedu J. Yellen bola tak bláznivá, aby zvýšila sadzby týždeň pred prezidentskými voľbami v USA a meny ako euro či japonský jen oproti doláru neúprosne rástli na hodnote napriek problematickému prostrediu v oboch oblastiach. Nikdy nehovor nikdy, no vyzerá to tak, že dolár v nasledujúcich týždňoch skôr oslabí či ostane na súčasných úrovniach. Čo bude dobré pre zlato.

Zdroj: The Wall Street Journal, TheGuardian