Európske štáty s najväčšími zásobami zlata

Komodita s bohatou obchodníckou históriou a zároveň jedna z najstabilnejších investícií patrí dodnes k najcennejším pokladom, ktorými môžu štáty disponovať. Zlato má stále dôležitú úlohu v zozname medzinárodných zásob jednotlivých krajín, čo poznajú hlavne európske národy s jeho najväčšími zásobami.

Západný svet vrátane najbohatších európskych krajín disponuje obrovskými zásobami zlata, ktorých hodnota dosahuje najvyššie možné čísla. Potvrdzuje to aj nový rebríček vyplývajúci zo správy World Gold Council Report, ktorá hodnotí držiteľov najväčších zásob. Nás zaujalo poradie štátov Európy, medzi ktorými sa na celkom dobrej pozícii nachádza aj Slovensko. 

Švajčiarsko vedie s priepastným náskokom 

Prvenstvo Švajčiarska ako vedúceho európskeho štátu s najväčšími zásobami zlata asi nikoho neprekvapí. Krajina helvétskeho kríža disponuje ako jediná v Európe zásobami s celkovým objemom presahujúcim 100 gramov zlata na jedného obyvateľa. V čase zostavenia rebríčka sa jednalo presne o 128,7 gramov na hlavu

Z východnej Európy sme po Rusku najlepší 

Svojich lídrov majú aj jednotlivé regióny a inak to nie je ani v prípade východnej Európy. Tu sa podľa očakávaní zhostilo úlohy lídra Rusko, ktoré disponuje objemom 11,7 gramov zlata na hlavu. Nebyť obrovského počtu obyvateľov, tento objem by bol omnoho vyšší a Rusko by patrilo medzi európskych lídrov. 

Nás teší pozícia Slovenska, ktoré si na svoje ekonomické pomery vedie veľmi dobre. Hneď po Rusku sme totiž najlepšou krajinou tohto regiónu, pričom s výsledkom 5,9 gramov zlata na hlavu sme predbehliaj našich väčších a bohatších susedov.Medzi nimi najviac pohoreli Česi a Maďari, ktorí sa nemôžu pochváliť ani 1 celým gramom zlata na obyvateľa.

Najväčším sklamaním je Veľká Británia a Španielsko 

V úvode sme spomenuli, že západná Európa disponuje najväčšími zásobami zlata, čo však neplatí v prípade každej krajiny. Sklamaním je hlavne Veľká Británia, kde má objem zlata hodnotu len 4,8 gramov. Slávne na tom nie je ani Španielsko, ktoré v rebríčku skončilo len o 1,2 gramu lepšie. 

Rebríček krajín s najvyššími zásobami zlata v Európe (krajina - objem zlata na hlavu):

1. Švajčiarsko 128,7 gramov

2. Nemecko 41,9 gramov

3. Taliansko 41 gramov

4. Francúzsko 36,9 gramov

5. Holandsko 36,5 gramov

6. Portugalsko 36,4 gramov

7. Rakúsko 33,1 gramov

8. Belgicko 20,3 gramov

9. Švédsko 13,1 gramov

10. Cyprus 12,2 gramov

15. SLOVENSKO 5,9 gramov 

*Zdroj: World Gold Council Report

Celkové zásoby zlata síce nie sú jediným meradlom bohatstva danej krajiny, no vypovedajú o ňom dosť veľa. V kombinácii s inými aktívami to však ani zďaleka neodráža ako dobre na tom štát je. Obzvlášť, ak sa zásoby prepočítavajú na obyvateľa, čo berie ľudnatejším štátom možnosť figurovať na popredných priečkach.  

Zdroje: gold.org, bloomberg.com, news.gold-eagle.com, consortium.sk