Ekonomická gramotnosť je dôležitá. Toto je 10 vecí, ktoré by o peniazoch mali vedieť dospelí aj deti

V roku 1979 som sa stal chránencom Louisa R. Mobleyho, muža, ktorý založil IBM Executive School. A práve počas jeho funkčného obdobia sa z IBM stala v 60. a 70. rokoch 20. storočia tá najobdivovanejšia spoločnosť na svete.  

Mobley bol stelesnením optimizmu. Často však lamentoval nad „žalostným stavom finančnej nevedomosti mladých ľudí.“ Tento žalospev nebol akademický. Zakorenil sa v jeho hlbokej láske k americkému slobodnému podnikaniu a faktu, že bolo oveľa krehkejšie, ako si väčšina ľudí uvedomovala.

Šetrite skôr, než príde kríza. 40 percent Američanov už začalo, ale nevie, ako na to

Keď sa Benjamina Franklina pri odchode z Ústavodarného zhromaždenia USA skupina občanov pýtala, akú formu vlády vytvorili otcovia zakladatelia, odpovedal: „Republiku. Ak si ju dokážete udržať.“ No a Mobley mal podobný názor na ekonomický systém. Nižšie nájdete zoznam 10 vecí o peniazoch, ktoré by ste mali naučiť i svoje deti: 

1. Kapitalizmus nie je hra, kde by sa malo prehrávať.

Je úžasné, koľko Američanov si myslí, že kapitalizmus znamená výhru na jednej a prehru na druhej strane. V skutočnosti ale ide o win-win model.

Ak benzín zdražie o 10 percent, skúste ušetriť 20. Šesť rád, ako na to :

Predstavte si, že sa vám páči moja kravata. Ponúknete mi za ňu 10 eur a ja súhlasím. V tomto prípade si vážim vašich 10 eur viac, ako svoju kravatu, a vy si vážite moju kravatu viac, ako svojich 10 eur. Obaja odchádzame šťastnejší, než keď sme sa stretli. Vďaka našej výmene zažil svet malý, no dôležitý nárast hodnoty. Je to win-win situácia.  

2. Zisk nie je synonymom vykorisťovania.

Všetci máme obmedzené množstvo času a energie. Snažíme sa preto maximalizovať návratnosť investícií týchto cenných zdrojov. Chceme získať viac, ako investujeme. A tento výnos sa nazýva „zisk“. Napríklad, ako vášnivý záhradník dúfam, že v úrode zožnem viac, než investujem času, semien a hnojív. Samozrejme, pri pohľade výlučne z peňažnej perspektívy, prevádzkujem záhradu so stratou. No keď pridám hodnotu v podobe čerstvej zeleniny, je to pre mňa zisk.  

3. Peniaze nie sú zlo.

Peniaze sú iba nástrojom. Je to vysoko kreatívny spôsob, ako v priebehu času uchovať ľudskú energiu a urobiť ju zrozumiteľnou či prenosnou.  

4. Zázrak zloženého úrokovania.

Môj starý otec emigroval zo Slovenska, keď mal 19 rokov. Vyštudoval len šesť tried, nevedel po anglicky a nemal peniaze. Podarilo sa mu však dostať do Pittsburghu a začal pracovať v oceliarni 12 hodín denne za 10 centov na hodinu. Spolu so starou mamou, ktorá bola tiež imigrantkou, sa im podarilo vychovať tri deti a dve z nich poslať na vysokú školu. Vlastnili dom a tri byty.

Jedného dňa som sa starého otca opýtal, ako sa mu podarilo prosperovať s malým príjmom. Lámavou angličtinou, ktorú sa nikdy dokonale nenaučil, odpovedal: „percento po percente.“ Jeho tajomstvom bolo zložené úrokovanie. Ak chcete demonštrovať jeho silu, opýtajte sa vlastných detí, či by mali radšej milión eur alebo jeden cent zdvojnásobený za každý deň v mesiaci. Potom im dajte papier a ceruzku.  

5. Pravidlo čísla 72.

Pokiaľ chcete vedieť, ako dlho bude trvať zdvojnásobenie vašich peňazí, jednoducho číslo 72 vydeľte úrokovou sadzbou. Napríklad: 72 po vydelení 6 % mierou návratnosti zdvojnásobí vaše peniaze za 12 rokov. A 12 % úroková sadzba sa zdvojnásobí za šesť rokov. 

6. Buďte investorom a neutrácajte peniaze.

Mobley a môj otec sa zhodli na jednom bode. Najdôležitejšou vecou, ktorú vám zabezpečia peniaze, je sloboda, vďaka ktorej sa o peniaze nemusíte obávať. Ako povedal Mobley: „Ste len takí bohatí, akými vás robia peniaze, ktoré máte v banke.“

7. Ak to nedokážete zaplatiť, nemôžete si to dovoliť.

Na požičiavanie peňazí si dávajte veľký pozor. Zázrak zloženého úrokovania funguje rovnako dobre aj u vašich veriteľov. Požičiavanie peňazí z vás môže urobiť chudobných ľudí rovnako rýchlo, ako to, keď si šetríte, bohatých.  

8. Zbohatnúť nie je také ťažké, ako si myslíte.

Ako Warren Buffett rád vraví, všetko, čo potrebujete, je malá „snehová guľa“ a „skutočne dlhý kopec“. Pokiaľ začnete včasne šetriť, vďaka zloženému úrokovaniu sa aj z malého množstva peňazí môže stať slušná suma.  

9. Zaplaťte najprv sebe.

Môj otec vychoval osem detí zo skromného platu. I napriek tomu sa mu podarilo nahromadiť slušné akciové portfólio. Keď som sa ho na to opýtal, povedal mi: „Vždy zaplať najprv sebe.“ Väčšina ľudí si vyplatí účty a ušetrí to, čo im ostane. Nie je žiadnym prekvapením, že im nikdy nezostáva nič. Pokiaľ chcete šetriť, tak každý mesiac musia ísť prvé peniaze do úspor. „Ak vám peniaze na konci mesiaca chýbajú, znížte výdavky. No nikdy neznížte úspory,“ radí otec.  

10. Pomôžte ostatným ľuďom.

Váš život sa nakoniec nebude merať podľa toho, koľko peňazí máte, ale podľa počtu ľudí, ktorým ste pomohli. Investovanie do iných je jediná istá investícia a návratnosť sa zvyšuje takmer nekonečne. 

Napriek neúspešnému dedičstvu komunizmu a hororovým príbehom, ako v prípade Venezuely, socializmus opäť priťahuje mnoho mladých Američanov. Ekonomická gramotnosť je dnes oveľa dôležitejšia než bola pre Mobleyho. Ekonomická gramotnosť začína doma.  

Zdroj : forbes.sk