Čínska realitná bublina sa opakuje - " Až takéto cenové nárasty sme nečakali."

Vraví sa, že história sa zvykne opakovať a pri pohľade na čínsky realitný trh a jeho tendenciu pohybovať sa cykloch to vyzerá byť celkom aktuálne. Len nedávno bolo zverejnené nasledujúce video zobrazujúce mestá duchov po celej Číne s miliónmi metrami štvorcovými plôch novopostavených rezidenčných budov, ktoré sú úplne opustené.

A teraz, na čo sa často na spravodajských portáloch upozorňuje, rastú ceny čínskych nehnuteľností opäť rapídne nahor. Najväčšie cenové nárasty sú zaznamenané v menších čínskych mestách, za čím môže byť vysoký dopyt kupcov z väčších miest hľadajúcich nové príležitosti. Podľa agentúry Reuters ceny nehnuteľností v meste Changsha vzrástli o 30% za dva mesiace, zatiaľ čo stále zostáva neobývaných 13,5 milióna metrov štvorcových plôch rezidenčných budov.

„Za posledné dva mesiace narástli ceny v priemere o 2 000 juanov (299,84 amerických dolárov) za meter štvorcový. To je takmer 30% nárast od júla,“ povedal Hu Yi, marketingový manažér vo firme Central Courtyard, venujúcej sa výstavbe jednej rezidenčnej nehnuteľnosti pre strednú až vyššiu triedu.

Chen Xiaochuan, taktiež marketingový manažér, tentokrát rezidenčného projektu Xiang-Shore Park povedal, že špekulatívne nákupy tvoria v meste Changsha asi tretinu všetkých nákupov.

Ako uviedol, špekulanti prichádzajú z veľkých miest ako Shanghai, Shenzhen, či Hefei, kde sa ceny domov od začiatku roka dokonca zdvojnásobili.

Podľa dát čínskeho akademického indexu sa v Changshe nachádza 126 945 opustených domov, predstavujúc 13,46 milióna metrov štvorcových.

A ceny domov rapídne rastú aj v ďalších mestách. V oblasti Zhengdong ceny tento rok vzrástli o dve tretiny, na čo predajní manažéri reagovali slovami: „Ani my sme nečakali, že ceny takto vyletia.“

„Nedávno sme tu kúpili byt a chystáme sa kúpiť ďalší,“ uviedla Wang agentúre Reuters, pred kanceláriami developera.

„Zaznamenávame príchod veľkého množstva kupcov z oblastí mimo Zhengzhou, najmä z menších miest v tejto provincii,“ uviedol Xu, ktorý sa zároveň ospravedlnil za svoj slabnúci hlas, ktorý údajne spôsobilo príliš veľa obchodných stretnutí.

Pre manažérku predaja Zhangu Liyangovú zo spoločnosti Greenland Group s kanceláriami v Zhengzhou bol tento cenový nárast v posledných pár mesiacoch prekvapením, čím premrhala príležitosť kedy mohla navyše využiť zamestnaneckú zľavu.

O čom sa už dlhšie diskutuje a čo potvrdila aj správa hlavného ekonóma Deutsche Bank pre Čínu, Zhiweia Zhanga, ide o bublinu, ktorú nafukuje rastúce zadlžovanie a v dohľadnej budúcnosti môže prasknúť.

Na grafe nižšie vidíme, že túto realitnú bublinu sprevádza rastúci podiel hypoték na celkových pôžičkách denominovaných v čínskych juanoch, ktorý vyletel až na 71,2% v posledných mesiacoch, čo je viac než dvojnásobok oproti prvej polovici tohto roka (34,8%), pričom už ten bol oveľa vyšší než maximum v posledných rokoch.

Deutsche Bank tiež poukazuje na to, že prémia platená finálnymi kupcami na aukciách vzrástla v najväčších mestách od 40% na začiatku roka až na 90% koncom augusta. V menších mestách vzrástla na 70% z pôvodných 25%. Sú to teda prémie k cenám nehnuteľností a nie medziročné zmeny v cenách, čo je prinajmenšom pozoruhodné.

Nárast prémie až takmer perfektne koreluje s rastúcim dlhom.

A podľa toho ako sa to vyvíjalo naposledy môžeme len špekulovať kam to bude smerovať tentoraz.

Zdroj: WSJ, TheGuardian, DeutcheBank