Chcete lepší dôchodok? Prvý a druhý piliér nestačia, musíte si našetriť sami!

Kto chce do budúcnosti lepší dôchodok, musí si na neho šetriť aj sám, mimo prvého a druhého piliera. V diskusnej relácii na TABLET.TV to vyhlásil Maroš Ovčarik z Finančného kompasu. 

„Druhý pilier je, pokiaľ je správne nastavený, na vylepšenie dôchodku. Pokiaľ niekto chce zaujímavejší dôchodok v budúcnosti, tak len druhý pilier mu ho nevyrieši. Veľmi dôležitý je ďalší pilier, kde sa rozhodne dobrovoľne šetriť si na dôchodok. Ak tieto možnosti v rámci rodinného rozpočtu sú, tak je dobré si to nastaviť. Tam sa nemusíme baviť o nejakej horibilnej čiastke, no musí to byť pravidelne mesačne nastavené a aby takéto tvorenie aktív bolo dlhodobé v horizonte desiatok rokov,“ povedal Ovčarik.

Podobné viacpilierové financovanie dôchodkov, kde sa občania nespoliehajú len na štát, je napríklad v škandinávskych krajinách, v Austrálii či v Kanade. Podľa Ovčarika slovenskou nevýhodou je veľká opatrnosť, pohodlnosť i konzervatívnosť pri investovaní. „Sme jednou z najkonzervatívnejších krajín spomedzi OECD. Slováci majú veľké množstvo peňazí v bankách na sporiacich účtoch a termínovaných vkladoch, kde je minimálne úročenie a peniaze im znehodnocuje inflácia,“ dodal Ovčarik.

Zdroj: cas.sk