B.Gross: svetové trhy sú jedno veľké kasíno vytvorené centrálnymi bankami

Hoďte kockami! Odborník na dlhopisy Bill Gross vraví, že z globálnych trhov sa stalo jedno veľké kasíno, stimulované uvoľnenou monetárnou politikou spustenou svetovými centrálnymi bankami.

V jeho najnovšom vyhlásení vydanom v utorok poznamenáva, že nedávne rozhodnutie japonskej centrálnej banky držať výnos 10-ročných dlhopisov na nule, a neúprosná snaha guvernéra Európskej centrálnej banky Maria Draghiho o zvýšenie inflácie, vytvorili atmosféru pripomínajúcu kasíno.

„Z našich finančných trhov sa stalo kasíno vo Vegas/Macau/Monte Carle, pričom v stávke je presvedčenie, že neobmedzená ponuka peňazí vo forme dlhu, generovanom centrálnymi bankami, môže úspešne oživiť svetové ekonomiky a udať smer rastu nominálneho HDP na nižšie, akceptovateľné normy v dnešnom vysoko zadlženom svete,“ napísal Gross vo svojom októbrovom vyhlásení.

Ak sa vám slová manažéra dlhopisového fondu spoločnosti Janus Capital Group zdajú známe, nie je to náhoda. Gross kritizoval intervenciu centrálnych bánk celé mesiace a upozorňoval na to, aký vplyv bude mať dlh s negatívnym výnosom o hodnote biliónov dolárov (aktuálne 15 biliónov) na sporiteľov, penzijné fondy a veľké banky.

Výkonný riaditeľ Deutsche Bank, John Cryan, ktorý má aktuálne plné ruky práce s obnovovaním dôvery voči najväčšiemu poskytovateľovi úverov v Nemecku, prisudzuje problémy spojené s jeho bankou, a to najmä nízke zisky, dlhotrvajúcemu obdobiu nízkych úrokových sadzieb. Samozrejme, že nízke sadzby sú iba malou časťou z celkových problémov, kvôli ktorým sa ceny akcií Deutsche Bank prepadávajú. Aj Jamie Dimon, výkonný riaditeľ banky J.P. Morgan Chase, ostro kritizoval vzostup negatívnych výnosov.

B. Gross poznamenáva:

„Záver, ku ktorému by mohlo dochádzať a dochádza čoraz viac ekonómov, členov Fedu a riaditeľov spoločností (vrátane Jamie Dimona) je, že nízke až negatívne výnosy môžu v niektorých prípadoch zničiť historické biznis modely, vďaka ktorým rastú úspory/investície, ako aj celé ekonomiky.“

V Amerike člen Fedu Jeffrey Lacker vyhlásil, že sa pokúsi znormalizovať politiku úrokových sadzieb v USA, čo mu ale zatiaľ nevyšlo, keďže ako sa ukázalo, Fed pozastavil plán zvyšovania sadzieb, ktoré naposledy zvýšil minulý december.

Toto prostredie bolo prívetivé pre akciové trhy, pričom všetky hlavné americké indexy (S&P500, Nasdaq, Dow Jones – DJIA) si od začiatku roka pripísali slušné výnosy.

Prirovnávajúc túto politiku k hazardu, Gross spomína tzv. systém „martingale“. Ide o stratégiu, pri ktorej hráč zdvojnásobí svoju stávku po každej prehre, aby vyhral celú pôvodnú vloženú sumu. Zástancovia systému používajúcemu sa v hrách založených na náhode, kde sa šance pohybujú tým pri hode mincou, mu na 100% veria.
Lenže táto stratégia ignoruje tzv. klam hazardéra, príp. klam Monte Carla. Ten znamená, že napriek sérii určitých výsledkov (napríklad keď v rulete po sebe padne päťkrát číslo s červenou farbou) v hrách s náhodným výsledkom, je každé kolo pravdepodobnosť 50 na 50 (ak ste sa náhodou neocitli v tragikomédii Toma Stopparda).

Možno práve tento klam je to, čo podľa Grossa bankári v centrálnych bankách ignorujú.

Takto to opisuje Gross:

„V extrémnom, subjektívnom ponímaní, je to sám kapitalizmus, ktorý je ohrozený prebiehajúcimi stratégiami centrálnych bánk pripomínajúcimi stratégiu „martingale“. Ich vytváranie umelého rastu a ponechávanie nulových až negatívnych úrokových sadzieb zamedzuje tomu, aby kapitalizmus plnil svoju primárnu úlohu, a tou je efektívna alokácia zdrojov, založená na vzťahu medzi výnosom a rizikom.“

Nie každý ale súhlasí s týmto dlhopisovým investorom. Často údajne robí vyhlásenia podporujúce jeho vlastné investičné stratégie. Aj keď by to bola pravda, nie je jediným v tomto odvetví s podobným názorom na aktuálny nebezpečný stav monetárnej politiky.

Zdroj: TheWallStreetJournal