Ako by Deutsche Bank mohla zložiť Nemecko?!

Prvá zlá správa prišla po treťom štvrťroku 2015. Deutsche Bank vykázala stratu vo výške 7 miliárd amerických dolárov. Prichádzala s tak nízkymi či negatívnymi výsledkami v dôsledku zlých úverov v Nemecku, ako aj v zahraničí.

Už začiatkom roka mnoho analytikov a ekonómov prišlo s jasnými a prísnymi varovaniami, kvôli Deutsche Bank a druhej hroziacej bankovej kríze.

Denník The Telegraph pred pár dňami prišiel s otázkou, či Deutsche je ďalšou bankou ako Lehman Brothers?

Niet pochýb o tom, čo sa približuje. Je silne vystavená expozíciám v sektore ropného priemyslu v Spojených štátoch, kde určite bude vidno pokračujúci rastúci počet bankrotov. Zároveň má najväčšie expozície v derivátoch, ako ktorákoľvek iná banka. Jedná sa až o 54,7 bilióna amerických dolárov (a nejedná sa o preklep) z celosvetového celkového objemu, o rozsahu 550 biliónov dolárov. Aktuálne Ministerstvo spravodlivosti USA jej chce uložiť pokutu za podvody v oblasti predaja hypotekárneho zabezpečenia vo výške 14 miliárd dolárov.

Trhová hodnota banky Deutsche je aktuálne na úrovni len 16 miliárd dolárov. Ako si tak môže dovoliť navýšiť kapitál, aby mohla zaplatiť túto pokutu, alebo vykonať pokrytie budúcich veľkých strát?

Ešte horšie je, že v minulosti Merkelová prišla s tvrdým postojom proti zachraňovaniu talianskych bánk (kde vyžadovala balíčky od investorov, namiesto od vlád), čo ju prinútilo prehlásiť, že nemôže byť vykonaný žiadny záchranný balík, alebo pomoc pre Deutsche Bank.

Aktuálne sa tak zrejme nachádza medzi mlynskými kameňmi. Keby Deutsche prišla pomoc vo forme záchrany, viedlo by to k razantnému poškodeniu meny euro. Ak ju nedostane, môže so sebou stiahnuť celú ekonomiku Nemecka a Merkelovú taktiež.

Tieto dôkazy tak neustále zvyšujú pravdepodobnosť, že Deutsche Bank by mohla byť najrizikovejšou bankou na svete (tento fakt uvádzalo niekoľko analytikov a ekonómov už dlhšiu dobu).

Nižšie uvedená tabuľka ukazuje, že Deutsche Bank má základné imanie, ktoré je na úrovni iba 2,68% svojich aktív, čo predstavuje najhoršiu úroveň zo všetkých hlavných svetových bánk. Zdravá banka vyžaduje dosiahnutie úrovne okolo 10% alebo viac.

Takže ako vhodne sú banky kapitalizovanými po roku 2008!

Najlepšou bankou v tejto riskantnej partii je Wells Fargo, s kapitálom, ktorý je na úrovni 8,01% svojich aktív. Ale taktiež začína čeliť problémom okolo jej vlastných podvodov.

Najriskantnejších top sedem bánk tak pochádza z Európy.

Počas posledných 20 rokov, akcie priniesli ročné zisky vo výške 9,9%. ..ale priemerný investor zarobil len 5,2%!

To znamená, že typický investor jednoznačne zaostáva za všeobecným trhom.

A dôvod, prečo sa tak deje je smutný, ale jednoduchý: investori sú náchylní k iracionálnemu správaniu … a panike.

Nie je prekvapením, že akcie Deutsche Bank hneď v prvý deň tohto týždňa poklesli o ďalších 6%, keďže Merkelová odmietla podať pomocnú ruku. Zo svojich historických maxím dosiahnutých v roku 2007 prepadla až o 92% a od augusta 2015 taktiež dosiahla razantnú stratu, vo výške 66%!

Ako je teda možné, že Deutsche Bank (a väčšina globálnych bánk) v poslednom roku zaznamenali tak masívny prepad cien akcií, zatiaľ čo širšie akciové trhy rástli na hodnote?

Nie je to až úplne tak!

Trhy USA s veľkou kapitalizáciou sa od vývoja bánk oddelili ešte pred koncom roka … s najväčšou pravdepodobnosťou na začiatku decembra, keďže Fed zmenil svoju nastolenú stratégiu zvyšovaniu sadzieb, čím zároveň prišiel o všetku dôveryhodnosť.

Taliansko dokonca čelí až 18% podielu nesplácaných úverov a pokuta Deutsche Bank z podvodov v hodnote 14 miliárd dolárov vedú k rozsiahlym problémom.

Vyzerá to tak, že Deutsche Bank a Taliansko s najväčšou pravdepodobnosťou vyvolajú ďalší krach, ktorý bude mať oveľa horšie dôsledky, ako hypotekárna kríza USA v roku 2008.

Nebude ťažké stiahnuť so sebou aj Nemecko, vzhľadom na to, že do roku 2022 čelí najhorším demografickým trendom vo svete! Jedná sa tak o odhalenie skrytej slabosti, ktorú vytvorili najväčšie bubliny dlhov v histórii a najviac nezodpovedné menové politiky v celej histórií a tento domček z kariet sa už začal rúcať.

Poukazuje to tak na rozsiahle problémy finančného sektora.

Zdroj: FinancialTimes, Bloomberg