7 spôsobov ako zostať produktívnym počas cestovania

To, či zostaneme produktívnymi aj počas cestovania záleží na tom, či si dokážeme nájsť spôsoby, ako si vytvoriť svoj vlastný pracovný priestor.

Čo sa týka cestovania, teoreticky máme mnoho času pre seba. Problémom však je, že všetky miesta, kde sa dá pracovať, rušné letisko, preplnené lietadlo a takisto aj cesta v noci, nie sú práve najlepšími podmienkami na prácu.

To, či zostaneme produktívnymi aj počas cestovania, záleží na tom, či si dokážeme nájsť spôsob, ako si vytvoriť svoj vlastný pracovný priestor a či si dokážeme nájsť svoju „zónu“ aj uprostred chaosu. Plačúce dieťa tri rady pred vami? Dajte si slúchadlá. Únava? Šálka kávy to napraví (nie však káva na palube, preto si ju zaobstarajte ešte pred nastúpením). Zmeškaný let? Nájdite zásuvku, pripojte do nej svoj laptop a naštartujte motor. Stav mysle je vyhratá polka bitky.

1. Využite moment čo najlepšie

Ak pracujete na niečom ťažšom, ponáranie sa do práce pravdepodobne nebude najlepší nápad, keď sa zároveň snažíte počúvať informácie o vašom lete. Namiesto toho využite tento čas na jednoduchšiu prácu. Dokončte to, čo ste mali rozčítané alebo vybavte pár emailov. Priradzujte k danému momentu druh práce, ktorý sa k nemu hodí.

2. Plánujte dopredu

Nič nie je horšie, ako keď zistíte, že na plánovanú prácu potrebujete WI-FI, zabudli ste stiahnuť dokument alebo baterka na vašom notebooku je takmer vybitá. Ak chcete zostať produktívnymi na cestách, musíte byť vždy jeden krok vpred. Sú to práve malé veci, ktoré vám zabezpečia budúci úspech a nakoniec bude záležať práve na nich, či urobíte to, čo ste mali na pláne.

3. Venujte sa práci

Nie je to vždy jednoduché sústrediť sa, ak sa nachádzate v hlučnom a rozptyľujúcom prostredí. Zvyčajne je však rozptýlenie záležitosťou prvých piatich až desiatich minút. Ak sa dokážete prinútiť venovať sa práci, nájdete si svoju „zónu“ skôr, než sa nazdáte. Ani si neuvedomíte, že je vedľa vás dieťa, ktoré na seba práve vylialo limonádu.

4. Nájdite výhodu v nevýhode

Niektorá práca vám za niektorých podmienok úžitok neprinesie. Napr. N. Cole vraví, že stále keď vidí ľudí, ktorí používajú WI-FI v lietadle, tolerujúc jeho nízku rýchlosť, sediac, čakajúc a čakajúc, kým sa im niečo načíta, čuduje sa, prečo takto plytvajú svojim časom. Určite sa nájdu iné veci, ktoré sa dajú robiť v daných situáciách, a isto aj také, ktoré prinesú skvelý úžitok z 2 – 3 hodinovej práce bez rozptýlenia. Využite čas v oblakoch vo svoj prospech.

5. Prispôsobte sa typu cestovania

Povedzme že neletíte, ale šoférujete. Musíte byť v aute 5, 6 alebo 7 hodín. Nemôžete pracovať, pretože šoférujete, ale čo môžete urobiť, je nájsť spôsoby, ako byť produktívny. Napr. N. Cole si rád počas šoférovania plánuje a vybavuje bezprostredne po sebe nasledujúce hovory. Tieto hovory by musel uskutočniť tak či tak, tak prečo by to nevyužil práve vtedy, keď nemusí byť na inom mieste?

6. Ak nemôžete pracovať, študujte

Produktivita nie je vždy iba o spĺňaní úloh. Môže to byť aj o učení a vzdelávaní sa, čo nám pomôže byť pri práci viac pripravenými. Pred svojou cestou si zbaľte pár kníh alebo stiahnite zopár nahrávok. Zmeňte doterajší spôsob a premeňte vzdelávanie viac na „vstupy“ než „výstupy“. Toto môže byť takisto spôsob ako zostať produktívnymi.

7. Uvedomte si, kedy môžete vyhorieť

A nakoniec musíte vedieť, kedy by ste si mali pospať alebo oddýchnuť, či aspoň na chvíľu sa popozerať z okna. Skutočná produktivita je o tom, že poznáte sami seba. Musíte vedieť, kedy je správny čas sa presadiť, a kedy naopak pustiť nohu z plynu. Ak máte naplánovaný let na šiestu ráno a ste hore od tretej, asi nebude najlepší čas na začatie práce. Zdriemnite si na hodinku a potom sa do toho pusťte. Produktivita, obzvlášť počas cestovania, nie je šprint, ale beh na dlhé trate. Určte si svoje tempo.

Zdroj: Today, Yahoo