12 rozdielov v myslení bohatých a chudobných ľudí

Premýšľate niekedy nad tým, prečo aj vy nemôžete byť bohatý? V čom spočíva tajomstvo úspechu a bohatstva? Čo musíte urobiť preto, aby ste sa bohatým konečne stali a prestali žiť od výplaty do výplaty? Iste, môžete si kúpiť rôzne motivačné brožúry, knihy, ktorých je na knižnom trhu za posledné roky pomerne veľa. Môžete sa nimi inšpirovať a následne podľa nich aj riadiť svoje správanie a myslenie pozitívne, ak ste to doposiaľ tak nerobili.

Populárny americký biznis-kouč Steve Siebold sformuloval 21 hlavných princípov, ktoré umožňujú ľuďom zbohatnúť alebo sa môžu po celý život len uskromňovať. Svoje poznatky a skúsenosti systematizoval v knihe How Rich people Think (ako myslia bohatí). Uvádza presne 21 rozdielov medzi myslením chudobných a bohatých. My vám prinášame niektoré z nich aspoň v skratke a je už len na vás, či si ch osvojíte.

 1. Chudobní ľudia neustále hovoria, že peniaze so sebou prinášajú len závisť, nenávisť, že prebúdzajú v ľuďoch len tie najhoršie skryté vlastnosti. A väčšina bohatých zbohatla aj tak nepoctivo. Pričom je to pokrytecké, pretože väčšine z nich by sa vďaka nim žilo lepšie a bezstarostnejšie. Nehovoriac o tom, že v kútiku duše po nich zdraví ľudia túžia. Zámerne hovorím zdraví, pretože chorý človek naozaj túži len po živote. A naopak bohatí ľudia sa chudoby doslova boja. Áno, je pravda, že peniaze z vás šťastného a v neliečiteľnom zdravotnom stave zdravého neurobia. Ale je pravda aj to, že s je s nimi život ľahší a príjemnejší.
 2. Bežní ľudia si myslia, že sebeckosť je neresť. Bohatí sú presvedčení, že sebckosť je cnosť.. Zvlášť toto tvrdenie posilňujú rady kresťanov, ktorí by sa mali riadiť tým, že s blížnym sa treba deliť o všetko. Bohatí sa netvária, že chcú spasiť svet, a pritom robia dobré skutky a pomáhajú ľuďom. Ak dajú, stredná vrstva to vníma ako zviditeľňovanie sa a počastuje bohatých rôznymi názvami. Práve toto bráni chudobným zbohatnúť, ich obmedzenosť v tejto veci.
 3. Bežní ľudia sa spoliehajú na šťastenu. Bohatí sa spoliehajú na vlastné sily. Chudobní čakajú, modlia sa a dúfajú, že raz v tom Lote vyhrajú jackpot. Bohatí sa chopia šance, spoľahnú sa na seba a idú si za svojím. Nie nadarmo sa hovorí, šťastie praje pripraveným!
 4. Bežní ľudia veria, že cesta k bohatstvu vedie cez všeobecné vzdelanie. Bohatí veria v získavanie špecifických znalostí. Toto platí najmä dnes viac ako inokedy. Skúsenosti sú na nezaplatenie a žiadna škola, žiadne vzdelanie vám ich nedá.
 5. Bežným ľuďom sa cnie za starými dobrými časmi. Bohatí snívajú o budúcnosti. Chudobní stále len snívajú. Bohatí svojimi snami žijú.
 6. Bežní ľudia vnímajú peniaze cez emócie. Bohatí vidia peniaze logicky. Chudobný človek, aj keď inteligentný a pomerne úspešný si chce vďaka peniazom zabezpečiť starobu. Bohatý vidí v peniazoch možnosti a príležitosti.
 7. Bežní ľudia si zarábajú na živobytie v práci, ktorú nemajú radi. Bohatí robia to, čo ich bavi. Každý chudobný by sa mal v živote zamerať na to, čo ho baví a ktovie, možno by prišiel aj na to ako na tom zarobiť. To urobili bohatí.
 8. Bežní ľudia si nekladú veľké ciele, aby neboli sklamaní. Bohatí majú radi výzvy. Na toto možno povedať len ďalšie a dobre známe porekadlo: „Risk je zisk“.
 9. Bežní ľudia si myslia, že aby zbohatli, musia niečo urobiť. Bohatí veria, že musíte byť niekto, aby ste zbohatli. Bohatí sa vedia poučiť z každého neúspechu, chudobní sú z neho deprimovaní.
 10. Bežní ľudia si myslia, že potrebujú peniaze, aby zarábali. Bohatí používajú peniaze iných, aby zarábali. Pre bohatých nie je dôležité, či majú dosť peňazí na financovanie niečoho. Dôležité je, či to stojí za to.
 11. Bežní ľudia si myslia, že trhy sú poháňané logikou a stratégiou. Bohatí vedia, že ich poháňajú emócie a nenásytnosť.
 12. Bežní ľudia uprednostňujú zábavu pred vzdelaním. Bohatí uprednostňujú vzdelanie pred zábavou. Bežní ľudia čítajú romány, časopisy a bulvár. Bohatí motivačné knihy ako sa stať ešte úspešnejšími.    

    ​​​​​​zdroj: myslenieuspesnych.sk