10 tipov ako mať vyššie sebavedomie

Sebavedomie plodí úspech. Ste tak sebavedomí (a úspešní), ako môžete byť?

Keď sa pozriem späť, keď som mal 20 rokov, vidím dve odlišné verzie seba. Prvých päť rokov dominovali pocity neistoty a úzkosti. Žil som si život, ktorý som nechcel, a nebol som dosť sebavedomý, aby som to zastavil. Potom, v druhej polovici mojich 20-tich, som sa naučil chopiť sa svojho cieľa a začal som žiť život, ktorý som chcel – život podnikateľa. Jedna vec je jasná: úspech som zažil, kým vytvorenie a rast mojej spoločnosti SkyBell by s mojím starým myslením nebolo možné.

Teraz v mojich 32 rokoch môžem jasne vidieť môj posun od negatívneho myslenia k úspešnému mysleniu, ktoré bolo spôsobené mojím rozvíjajúcim sa väčším presvedčením. Keď ste presvedčení, zdá sa vám, že celý svet patrí vám. Zrazu vás obklopia úspešní a sebavedomí ľudia. Následne príležitosti a úspech s ľahkosťou vstúpia do vášho života.

Tu je 10 spôsobov, ako môžete rozvíjať myslenie, s ktorými sa s vami podelili najsebavedomejší ľudia.

1. Určte si svoj cieľ

Je ťažké byť sebavedomí v tom, čo robíte, keď si nie ste istí, prečo to robíte. Aký je váš zmysel v práci a aj v živote? Akonáhle si určíte svoje ,,prečo“, budete sebavedomejší, budete vedieť zmysel svojho konania.

2. Vyvarujte sa porovnávaniu s druhými

V takmer každom prípade, keď sa budete porovnávať s niekým iným, tak ak vezmete svoju negatívnu stránku a hovoríte o tom, ako nie ste dosť dobrí, tak si týmto oslabujete sebavedomie. Jediná osoba, s ktorou sa potrebujete porovnať, ste vy s osobou samého seba, ktorou sa chcete stať. To je všetko.

3. Zamerajte sa na riešenia

Vždy budú existovať problémy. Ale sústredenie sa výhradne na problém je sebazničujúca praktika. Namiesto toho berte na vedomie, že problémy sa vyskytnú a sebavedomí ľudia sa sústredia na riešenia, ako silní vodcovia. Čím viac problémov prekonáte, tým väčšie sebavedomie si vybudujete a tým ľahšie budete hľadať riešenia.

4. Hrajte s vašimi silnými stránkami

Niekedy sa zbytočne zaoberáme našimi slabými stránkami. Aj keď súhlasím so zlepšením slabých miest, možno ale zistíte, že vaše sebavedomie sa zvýši skôr, keď sa viac budete zaoberať a posilňovať vaše silné stránky. Napríklad, keď nie ste dobrý v matematike (ako ja), finančný riaditeľ nebudete. Držte sa svojich silných stránok.

5. Predstieraj to, dokým to neurobíš

Ak trpíte presvedčením, že nie ste dosť dobrí, sebavedomie len predstierajte. Držte sa myšlienky, že už ste úspešní. Nemusíte byť o tom presvedčení na prvý pohľad, ale nakoniec vaše myšlienky budú nasledovať vaše emócie a vy sa budete stávať sebavedomejším človekom.

6. Podniknite kroky

Strach môže byť ochromujúci. Ignorujte hlas vo vašej hlave, ktorý vám hovorí, že nemôžete urobiť niečo, ale v každom prípade podniknite aktivitu. Čím viac budete v sebe držať strach, tým sa negatívne pocity stanú silnejšími. To funguje aj v opačnom smere: Čím viac budete konať, tým tichší bude negatívny hlas vo vašej hlave.

7. Buďte hrdý na svoj vzhľad

Keď vyzeráte dobre, budete sa cítiť dobre. Keď sa cítite dobre, cítite sa sebaisto. Noste oblečenie, ktoré nosiť chcete. Investujte do svojho vzhľadu a tým investujete do svojho vlastného úspechu.

8. Zamerajte sa na pozitíva

Negatívne rečnenie a pesimizmus sú začarovaný kruh a záťaž na vaše sebavedomie. Sústreďte sa na svoje pozitívne vlastnosti namiesto svojich nedostatkov. Zamerajte sa radšej na svoje úspechy ako na svoje zlyhania. Udržte sa sústredení na to, čo funguje, namiesto toho, čo nefunguje.

9. Buďte pripravený

Úspech je časť pripravenosti a časť príležitosti. Štúdium, prax a to, čo je potrebné na sebaprípravu, bude najmä na to, keď pravá príležitosť zaklope na dvere. Keď ste pripravení, je väčšia pravdepodobnosť, že máte dostatok sebavedomia, aby ste využili príležitosť.

10. Chopte sa sily reči vášho tela

Reč tela hovorí oveľa hlasnejšie ako slová. Keď sa cítite bezmocne, zmeňte svoj postoj. Vytiahnite vaše ramená dopredu, hlavu držte vysoko, stojte široko nohami a ruky majte vystreté dopredu ako superhrdina. Všimnite si, ako nový postoj zmení vašu náladu a zvýši vaše sebavedomie.

Posledné slovo

Neexistuje žiadne zázračné riešenie, ktoré vás bude zrazu robiť sebavedomejším človekom. Keď sa sústredíte na vytváranie dôsledných a malých krokov, môžete sa transformovať s nemennej mysle do rastúcej mysle. Budovanie sebavedomia je ako hybná sila: len podnikajte kroky a budete sa cítiť viac a viac sebavedomejší s každým pozitívnym krokom.

Zdroj: Huffingtonpost, Readersdigest