10 rozprávkových miest na Slovensku, ktoré vyzerajú ako dvojičky svetovo známych lokalít

Slovensko je jedna nádherná krajina, ktorá má čo ponúknuť každému človeku. Nech už máš chuť na objavovanie miest, hôr či výlety do minulosti, na malom kúsku sveta v strede Európy nájdeš to, čo hľadáš. A niektoré miesta sú ako dvojčatá svetovo známych lokalít.

Turisti k nám často prúdia práve pre jedinečnú prírodu, ktorá je ku každému štedrá a ponúka rôzne formy jej využitia. Vidíme takýmito úžasnými očami aj my kus našej rodnej hrudy? Niektorým sa zapáči až potom, čo si ju spoja s nejakou lokalitou, ktorú pozná celý svet. Čo tak spoznať rozprávkové miesta, vďaka ktorým nemusíš cestovať ďalej ako prstom na mape Slovenska?

V dnešných časoch nám práve príroda dáva možnosť zhlboka sa nadýchnuť, vnímať jej krásu ešte viac a uvedomovať si, ako veľmi ju potrebujeme. Všimol si si, že niektoré miesta na Slovensku vyzerajú ako vystrihnuté z prírodovedných filmov a dokumentov?

Spoznaj s nami miesta, ktorých rozprávková nádhera a podoba s lokalitami z rôznych kútov sveta robia Slovensko ešte jedinečnejším a pestrejším miestom, než sme si kedy mohli predstaviť. A to všetko na malom, kompaktnom a našom kúsku sveta. Kam sa najbližšie vyberieš na výlet?

# Belianska jaskyňa – Waipu caves na Novom Zélande

Belianska jaskyňa je jediná sprístupnená jaskyňa, ktorá sa nachádza vo Vysokých Tatrách. Okrem toho, že v nej vznikajú rôzne skalné útvary, známa je aj výskytom kalcitovej sintrovej výplne. Prehliadkový okruh má podľa Správy slovenských jaskýň dĺžku 1370 metrov s prevýšením 125 metrov a na trase je 874 schodov.

Obdobne známe sú aj jaskyne na Novom Zélande, v ktorých nájdeš jedinečné svietiace červíky, ktoré sa nachádzajú v tmavých halách, kde sa nedostane svetlo. 

# Haluzická tiesňava – Amazonský prales v Brazílii

Kaňon Haluzickej tiesňavy má približne 1 kilometer a ide o unikát, nakoľko stále pracuje, prehlbuje sa a rozširuje. Od roku 1963 je Haluzická tiesňava vyhlásená za prírodnú pamiatku a platí tam 4. stupeň ochrany.

Amazonský prales volajú aj pľúca sveta a, veru, nie náhodou. Ide o tropický dažďový prales rozprestierajúci sa v Brazílii, Kolumbii, Peru, Venezuele, Ekvádore, Bolívii, Guyane, Francúzskej Guyane a Suriname. Žiaľ, už nejaký čas Amazonku odlesňujú, čím dochádza aj k zmene klímy.

# Chodník korunami stromov v Bachledke – Stezka korunami stromů Lipno v Česku

Chodník korunami stromov, ktorý nájdeš v Bachledovej doline, otvorili v posledný septembrový piatok v roku 2017. Tento unikát má celkovú dĺžku 1234 metrov a jeho najvyššia časť je vo výške 24 metrov. Na vrchole veže sa nachádza sieť, po ktorej sa môžeš poprechádzať i fotiť. 

Stezka z Česka je prvá v krajine a dokonca plne bezbariérová, takže si ju môžu užiť všetci bez rozdielu. Svojich prvých návštevníkov privítala 10. júla 2012 a nachádza sa neďaleko Lipenského jazera. Jej súčasťou sú aj didaktické prvky či tri zážitkové stanice s lanovými prvkami.

# Kalameny – horúce pramene na Islande

Kalameny je prírodné jazierko vytvorené z umelého vrtu, ktoré si udržiava konštantnú teplotu približne 33 stupňov a to v lete aj v zime. Obľubujú ho turisti, cyklisti aj milovníci wellnessov, ktorí sem prídu len kvôli vrtu. Mnohí si kúpeľ doprajú po výstupe na najvyššie položený hrad na Slovensku, Liptovský hrad.

Island je krajina gejzírov aj horúcich prameňov, o čom sa presvedčil nejeden nadšený turista. Nachádza sa tam množstvo hot spots, v ktorých sa môžeš rochniť celé dni. Najznámejšie geotermálne kúpele sa volajú Blue Lagoon a nachádzajú sa pri lávovom poli Grindavík. 

# Liptovská Teplička – Hobbiton na Novom Zélande

Liptovská Teplička nie je len taká obyčajná obec, ale ide o miesto plné jedinečných pivničiek vytvorených do svahov a kopcov. Práve v nich uskladňovali naši predkovia potraviny, najčastejšie zemiaky. Pivničky síce časom schátrali, no ľudia ich vynovili a do niektorých je možné sa aj pozrieť.

Hobbiton je známe miesto z Tolkienovej ságy Pán prsteňov, domov hobitov. Malé domčeky, do ktorých sa vchádza cez okrúhle dvere, sa stali jedným z highlightov pre turistov, ktorí prúdia do oblasti Matamata na Novom Zélande. 

# Lom Beňatina – Plitvice v Chorvátsku

Zaplavené kameňolomy ponúkajú nádherné pohľady najmä na tyrkysovo modrú vodu. Podobne to je aj v lome Beňatina, ktorý tvorí mimoriadne obľúbenú lokalitu. Práve vďaka jazierku ho často prirovnávajú práve k chorvátskym Plitvickým jazerám. Vysoké útesy obkolesujúce jazierko často ponúkajú jedinečné scenérie na tvorbu úchvatných fotiek.

Plitvické jazerá sa nachádzajú v najznámejšom národnom parku v Chorvátsku. Mnohí ich navštívili vďaka dovolenke s rodičmi, no mnohí ho spoznali ešte skôr a to vďaka nesmrteľnému Vinnetouovi. Plitvické jazerá sa stále menia a môže za to vápnik, vďaka ktorému sa  vytvárajú rôzne travertínové bariéry. Jazerá sa tak menia, spájajú aj vznikajú. Plitvické jazerá vyzerajú v každom ročnom období úžasne.

# Obec Klin a socha Krista – Rio de Janeiro v Brazílii

Socha Krista v obci Klin stojí na Grape a pozerá sa na Oravskú priehradu, Námestovo aj Roháče, v dobrom počasí až na poľský vrch Giewont. Socha je vysoká 9,5 metra a ide o tretiu kópiu slávnej sochy z Brazílie. Tou druhou je podľa portálu Orava Región 23 metrov vysoký Kristus Spasiteľ v Lisabone. Slovenský Kristus vznikol vďaka Petrovi Ganobjakovi, ľudovému rezbárovi.

# Sandberg – Sahara v Afrike

Sandberg je známa oblasť, ktorú objavili pri ťažbe piesku. Už v roku 1964 sa z nej stalo chránené nálezisko, neskôr Národná prírodná rezervácia Devínska Kobyla s najvyšším stupňom ochrany. Našlo sa tam množstvo skamenelín a v súčasnosti tam rastie napríklad aj smldník piesočný.

Sahara je najväčšou piesočno-kamenistou púšťou na svete a leží v severnej Afrike. Okolo najvyšších pohorí sa nachádzajú aj oázy. Vo viacerých krajinách, kde sa nachádza, sa snažia Saharu skultivovať, zúrodniť aj zväčšiť obývateľné územie.

# Santovka – pamukkale v Turecku

Santovka je známa svojou liečivou termálnou vodou aj kúpeľmi, kde nájdeš napríklad aj sedavé kúpele v štýle tureckých pamukkale. Ide o travertínové bazéniky, ktoré pôsobia skutočne exoticky a vábne.

Tie pravé, turecké pamukkale sú jednou z najväčších atrakcií krajiny. Stoja vo svahu a vyviera tam niekoľko prameňov bohatých na vápnik. V preklade znamená pamukkale bavlnený hrad a kopec, kde sa jazierka nachádzajú, skutočne vyzerá ako hrad bavlny. Kaskádové jazierka sú stále aktívne a prameň poznali ešte v antických dobách.

# Slanicky ostrov – ostrov Bled v Slovinsku

Ostrov umenia je iný názov pre Slanický ostrov. Obklopuje ho vodná nádrž Orava a ide o pozostatok zaplavenej obce Slanica. Na ostrove sa nachádza kostol a v jeho interiéri nájdeš galériu ľudového umenia. Okrem kostola tu môžeš spoznať aj torzo symbolického cintorína, lapidárium aj hrobku. Na ostrov sa dostaneš loďkou.

Podobne, v strede jazera, nájdeš aj ostrov Bled. Bledské jazero patrí k najvyhľadávanejším a najkrajším v Slovinsku. Jeho okolie pripomína prímorskú destináciu a príjemne teplá voda priam láka ku kúpaniu. Okolie je lesnaté a núdzu tu turisti nemajú ani o množstvo vodných športov.

 

Zdroj : noizz.aktuality.sk